2012.02.29

A fecskék hamarosan hazatérnek - a madárcsoport környezeti nevelési és turizmusfejlesztési lehetőségei





Az elkövetkező hetekben egyre több fecske indul haza az afrikai telelőterületekről, először a legerősebb "szuper hímek", majd a többi madár is. A tavaszi vonulás (érkezés) áprilisban tetőzik, és májusra válik teljessé a hazai költőállomány. A mostani fecskeváró időszak nem csak a madárcsoport védelmi előkészületeinek (sárgyűjtőhelyek létesítése, mesterséges fészkek kihelyezése ...) megtételére alkalmas, de arra is lehetőséget nyújt, hogy átgondoljuk a fecskékre építhető környezetpedagógiai és turizmusfejlesztési lehetőségeket. Ehhez kínál ötleteket a témával foglalkozó oldalunk.


A fecskék több viselkedési sajátossága is hozzájárul ahhoz, hogy rendkívül jó partnerei legyenek a változatos célú bemutatásnak: akár több ezer fészekből álló kolóniákban élhetnek, a sárfészket építők gyakorlatilag csak az épületeinken költenek, ezért a nagyvárosok köz- és lakóépületeitől a falvakig jelen vannak, mesterséges fészkekkel és egyéb eszközökkel közvetlenül is segíthetjük őket. Végül, de nem utolsó sorban jelenlétük nemcsak megfigyelési élményt nyújt, de nagy hasznot is hajt a legyek, böglyök, levéltetvek és szúnyogok állományának csökkentésével.

Az emberi jelenléthez szokott fecskék még a belvárosokban
is megélnek, ahol május és augusztus között hónapokon
át segíthetik a környezeti nevelési munkát és a
turizmusfejlesztést.


Jól példázza ezt a fővárosi Keleti-pályaudvar, ahol az emberek feje felett száz páros molnárfecske telep éli életét (részletek >>). Az itt várakozó utazóközönség számára érdekes élményt nyújtana egy, a pályaudvar fecskéit bemutató többnyelvű információs tábla.


Kinek ajánljuk a fecskékre épülő környezetgazdagítást?
Az alábbiakban vázlatosan áttekintjük azoknak az intézménytípusoknak a körét
(ezek mellett természetesen más helyszínek is szóba jöhetnek), ahol különböző célból kiaknázhatják a fecskevédelmi eszközökben és a fecskék jelenlétében rejlő lehetőségeket.

Amint látni fogjuk, a mesterséges molnárfecske telepek és a telepesen kihelyezhető mű fecskefészkek nemcsak a madarak odacsalogatásában, de a nemkívánatos helyekről történő áttelepítésükben is segíthetnek. Jó példái ennek a kórházak és az élelmiszer áruházak, ahol gyakran leverik a "piszkító" fecskék fészkeit. Pedig az egyszerű ürülékfelfogó fecskepelenkák olcsó és tökéletes megoldást jelentenek erre a problémára, de ezek hiányában az épület közelébe kihelyezett, lábazaton álló mesterséges telepek fecskebarát alternatívát kínálnak.

Előfordul, hogy a gyakran sok milliárd forintos költséggel helyreállított épületekre nagy számban költöznek vissza a fecskék (például a fertődi Eszterházy-kastélyra), ahol a műemléki jelleg miatt nem lehet alkalmazni a látképet megváltoztató fecskepelenkákat. Ilyenkor a fecskéket a falaktól távoltartó tüskesorok használata mellett a kastélypart egy megfelelő részén kialakított mesterséges telep alapok nemcsak az állagmegóváshoz, de a turizmusfejlesztéshez is hozzájárulhatnak, hiszen a látogatók számára óriási élményt jelent a nyüzsgő "fecskekertek" életének megfigyelése, különösen akkor, ha erre ismeretterjesztő program is épül. Tovább >>


Kapcsolódó oldalak


1% az MME-ért!

Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen
segítséget nyújthat madárvédelmi munkánkhoz!

A rendelkezéshez szükséges adószámot és
tájékoztatást is tartalmazó nyilatkozatot

letöltheti
itt >>

Köszönjük!







Orbán Zoltán