2019.04.01
Kisalföldi Helyi Csoport

„Kékek előnyben”- Aktív vércse és szalakótavédelem a Kisalföldön

Tavasszal az emberek, különösen a madarászok nagyon várják már a visszaérkező vonuló madárfajokat. Az MME Kisalföldi Helyi Csoportja sem a karosszékből várja a madarakat, hanem a terepen. Télen, a Győrszentiváni bázisunkon 29 db szalakóta odút készítettünk a faj további dunántúli terjeszkedésének reményében, valamint egy kuvik odút is.

Március folyamán a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai segítségével a Mosoni-síkra kihelyeztünk 20 darab vércse ládát gyepek közelében, amiket a Soproni Egyetem Vadgazdálkodási és Gerinces Állattani Intézete vásárolt. A már meglévő vércseláda telepek bővítésével célunk a vörös vércse és a megmaradt Nyugat- Pannon kék vércse populáció megerősítése. 9 D típusú odút és 1 kuvik odút is raktunk ki arra alkalmas gyepterületek közelében.


Mesterséges vércseláda telep a Mosoni-síkon (Fotó: Győrig Előd)


Odúkészítés a győrszentiváni bázison (Fotó: Antoni Gyula)

 

A maradék 20 D odút pedig a Gönyűi-homokvidékre helyeztük ki 2019. március 15-én lelkes tagtársainkból álló 14 fős csapattal. A szalakóta, mint célfaj mellett számítunk még búbos banka és füleskuvik költésére is.


Szalakótaodú kihelyező csapatunk (Fotó: Kiss Viktória)


Madárodú felhelyezése (Fotó: Kiss Viktória)

 

A Hanságban 2015-ben helyeztünk ki D odúkat, amiket minden évben ellenőrzünk, így a működési területünkön már 3 tájegységben várjuk a szalakóták megjelenését. A hansági ládákban eddig főleg széncinege és seregély költéseket regisztráltunk, de nagy örömünkre búbos banka és kuvik is költött a kihelyezett odúinkban.


Szalakótaodú kihelyező túra a kisalföldi homokpusztán (Fotó: Kiss Viktória)

Távlati terveinkben további költőládák készítése szerepel, a kihelyezett odúk foglaltságának, tapasztalatának tükrében.

Köszönjük a segítséget mindazoknak, akik az odúk készítésben vagy a kihelyezésben segítettek!

Győrig Előd