2012.05.26

Meggyűrűzték a "webkamerás" kerecsensólymokat




Gyűrűt kapott Hajnal és Samu, a két kerecsensólyom fióka, amelyek életét szerte a világon nézők ezrei követik nyomon köszönhetően a fészekhez telepített nagy felbontású webkamerának.


A madarak még március elején vették birtokba a műfészket, a fiókák pedig április végén keltek ki tojásaikból.


A kerecsenek ezen az oszlopon fészkelnek


A MAVIR munkatársai speciális védőruhában másztak fel a fiókákért a feszültség alatt lévő oszlopra, majd azokat leeresztve kerülhetett sor a nemük megállapítására, és meggyűrűzésükre.


A gyűrűzés pillanata



Kerecsen a kamerák gyűrűjében


A kerecsensólyom globálisan veszélyeztetett faj, hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1 millió forint. Becsült világállománya legfeljebb tizenkétezer párra tehető, de a Kárpát-medencén kívül, már évtizedek óta folyamatosan csökken a fészkelő párok száma. Hazánkban az intenzív védelmi munka 1980-ban kezdődött, és ennek köszönhetően, az akkori mintegy harmincról kétszáz fölé emelkedett a párok száma. A védelmi munka kiteljesedését jelentette az Európai Unió LIFE+ programja által támogatott, 2006-ban indult első, majd 2010-ben kezdődő második kerecsensólyom-védelmi program. Utóbbi 2014-ig tart, és a magyar szervezetek szlovák, romániai és bolgár partnerekkel működnek együtt a faj védelme érdekében, átadva a hazai tapasztalatokat. A térség országai például a magyar minta alapján kezdtek műfészek-telepítésekbe.

Az itthon már a kilencvenes évek óta tartó programnak köszönhetően, mára minden második, hazánkban található kerecsensólyom pár a MAVIR oszlopain fészkel, és Magyarország egyike a madárvédelem terén leginkább élenjáró országoknak Európában. A villamos szakemberek és a madárvédők évtizedek óta dolgoznak azon, hogy a madarak számára minél biztonságosabb legyen a fészkelés a nagyfeszültségű oszlopokon. Az élő közvetítés segítségével pedig örömteli pillanatokat szeretnének szerezni azoknak, akik a nászrepüléstől, a fiókák gyűrűzésén keresztül azok kirepüléséig figyelemmel kísérik a kerecsencsalád életét.








A felső kis képen az esemény egy pillanata látható
(Fotó: Bagyura János)