2009.02.05

Szeminárium: Madarak és elektromos távvezetékek, mint élőhelyi elemek: tapasztalatok és példák a jó gyakorlatra Magyarországról



A Vajdasági Madárkutató és -Védő Egyesület (BSPSV) a Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődési Titkárság Vajdasági Tartományi irodájával, és a Szerbiai Természetvédelmi Intézettel közösen szervezett egy egynapos szemináriumot a Szerb Elektromos Művek menedzserei és dolgozói számára. Ez az állami vállalat felügyeli és tartja karban Szerbia összes magasfeszültségű vezetékét.

A szeminárium kezdeményezésének célja az volt, hogy a távvezeték oszlopok madárbarát kezelésének módját ismertesse, valamint az összejövetel egyfajta kapcsolatépítésként is szolgált az elektromos művekkel, ami feladatából adódóan közvetlenül felelős majdnem az egész szerbiai kerecsenállományért. a szemináriumot a Fruska Gora Nemzeti Park információs közponjában szervezték, 2009 január 29-én. A 38 résztvevő Belgrádból, illetve az elektromos művek újvidéki területi igazgatóságáról érkezett, és azok a szakemberek is ott voltak, akikkel a BSPSV munkatársai 2007 óta együttműködnek a mesterséges fészkek kihelyezésében.

A fő előadást, a Fruska Gora NP és a területi titkárság igazgatóinak bevezető beszédei után Fidlóczky József és Bagyura János, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának, illetve a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai tartották. Az előadások bemutatták a kerecsensólyom-védelmi munkát a kezdetektől, az állomány alakulását, a LIFE project tevékenységeit és ami a legfontosabb, a kerecsensólyom párok védelmének gyakorlati elemeit. A résztvevők a műfészek kihelyezési program, és a középfeszültségű oszlopok szigeteléseinek eredményeire irányuló kérdéseket tettek fel. a szeminárium legnagyobb eredménye azonban az volt, hogy erősítette az együttműködést a természetvédők, és az elektromos művek szakemberei között, ami a következő években is folytatódni fog.

Szerbiában a kerecsensólyom kutatása 1980-ban kezdődött, de az intenzív kutatások csa közelmúltban indultak a regionális Környezetvédelmi Titkárság és a BSPSV kezdeményezésére. Az 50-55 szerbiai kerecsensólyom-pár túlnyomó része magasfeszültségű oszlopokon fészkel a Vajdaságban (az ország pannóniai része). 2007 óta az elektromos művek és a BSPSV összes 87 mesterséges fészket helyezett ki.

Marko Tucakov, BSPSV

mtucakov@eunet.rs
Prommer Mátyás

Kerecsensólyom-védelmi LIFE projekt

MME

Tel.: 06 20 5531296

e-mail: prommer.matyas@mme.hu