2013.07.29

Gyurgyalaggyűrűzés a kókai telepen




2013-ban a gyurgyalag az év madara Magyarországon. Ez a színpompás és fokozottan védett madár Afrikában telel, hozzánk május elején érkezik költeni. Homok vagy lösz partfalakba 1,5 - 2 méter hosszú járatot fúr, aminek a végét kibővíti. Ebben az üregben neveli fel fiókáit.

Július 21-én szikrázó napsütésben 30 érdeklődő gyűlt össze a kókai gyurgyalagtelep közelében, hogy részese lehessen egy különleges programnak: a gyurgyalaggyűrűzésnek.


A programra érkezők csapata


Reggel 8 órakor 2 gyűrűző szakemberrel Benei Bélával és fiával Benei Zsolttal 2 rigóhálót állítottunk fel a madarak megfogására. A cél érdekében hangszórókból játszottuk a gyurgyalag jellegzetes bugyborékoló hangját. Ennek ellenére a madarak a villanydróton ülve csak messziről figyelték, hogy mit akar ez a sok ember az ő telepükön. A várakozási időt kihasználva Benei Béla egy bemutató tábla segítségével előadást tartott az érdeklődőknek a gyurgyalag életéről, viselkedéséről, táplálkozási szokásairól.

A madarak kb. másfél óra elteltével sem akartak közelebb jönni ezért a résztvevőkkel elsétáltunk a telep mögött legelésző szürke marha csordát megcsodálni.


A legnépszerűbbek a fiatal borjúk voltak,
mindenki aktívan fényképezte őket.


Mire visszaértünk a telepre már volt kapás a hálókban. Tövisszúró gébicsek, barátposzáták, fülemüle, feketerigó, tengelic és a várva várt gyurgyalagok is gyűrűt kaptak.


Tövisszúró gébics

A legtöbben a gyurgyalagok gyűrűzésére voltak kíváncsiak. Rengeteg fotó készült. 1 felnőtt és 2 kirepült fiatal madarat sikerült fognunk.


A fiatal gyurgyalagokat könnyű felismerni: válluk és hátuk zöld színű.
Fotók: Suri Ferenc

11 órakor ért véget a gyűrűzés. Minden résztvevő elégedetten és mosolyogva távozott.

Köszönjük a gyűrűzők, Benei Béla és Benei Zsolt segítségét.

A Tápió-vidék további érdekes programjairól honlapunkon lehet tájékozódni: http://www.mme-koka.hu


Suri Ferenc
Tápió-vidéki Helyi Csoport

A fenti kis képen kézben tartott gyurgyalag látható
(Fotó: Suri Ferenc)