Jelentkezés madármonitoring programokra!

  • 1. Első lépcsőben a felmérő a jelentkezési lap visszaküldésével jelzi, hogy az adott évben, mely programokban szeretne részt venni, illetve mely területeken végezne felméréseket.
  • 2. Ezek után – a jelentkezéstől függően – a Központ munkatársa felveszi a kapcsolatot az illetővel, egyúttal megküldi a felmérésekkel kapcsolatos legfontosabb információkat és áttekintő térképeket, jelzi az első fontos teendőket.
  • 3. A következő lépésben megküldjük a szükséges további útmutatókat, adatlapokat, terepnaplókat és részletes terepi munkatérképeket, valamint a programoktól és területektől függően az egyéb, kiegészítő anyagokat. Ekkor jelezzük a felmérőnek, hogy a munkája során kikhez tud fordulni további információkért országos, regionális vagy helyi szinteken.
  • 4. A területek lehatárolását és első bejárásait követően már indulhatnak is a terepi felmérések! A módszerek, időpontok természetesen az egyes programoktól függően igen változatosak lehetnek.
  • 5. Mind a jelentkezés folyamatában, mind a felmérések során a Titkárság és a Monitoring Központ munkatársai készséggel állnak rendelkezésére, s ebben az egyes régiók tapasztalt felmérői, a helyi csoportok megbízott tagjai is közreműködnek.
  • 6. Minden program útmutatójában meghatároztuk, hogy a felmérések eredményeit milyen adatlapokon és terepnaplókban kell rögzíteni, és azok közül melyeket kell beküldeni a Monitoring Központba. Fontos, hogy a megadott határidőket betartva küldjék meg a kért nyomtatványokat!
  • 7. Előre jelezzük, hogy szándékunk szerint az elkövetkező években az adatbeküldés, visszajelzés és a tapasztalatcsere „hagyományos” módjait mindinkább felváltja majd a Web-alapú, online adatfeltöltés és -lekérdezés, miként az a fehér gólya program esetében már ma is működik. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően hamarosan számos új online adatbázis kezdi meg működését, amiről az érintett programok résztvevőit folyamatosan értesítjük majd.
  • 8. A beérkezett adatok feldolgozása folyamatosan zajlik; az egyes programok történéseiről, eredményeiről rendszeresen hírt adunk a Monitoring Központ weboldalain ill. a működő és új online adatbázisok esetében folyamatosan készülnek a friss statisztikák, összegzések és térképek. A résztvevőket természetesen rendszeresen értesítjük az eredményekről hagyományos, postai úton megküldött hírlevelünkben, és a Madártávlatban megjelenő cikkekben is.


A fentiek alapján kérjük, miután áttanulmányozta az egyes programok rövid ismertetőit, és kínálatunkkal felkeltettük érdeklődését, a jelentkezési lapon válassza ki azokat a programokat, amelyekben a 2007-es felmérési évben részt kíván venni, illetve települések vagy UTM-négyzetek megadásával jelölje meg azokat a területeket, amelyeken felméréseit végezné.

Madarakkal szinte mindenütt találkozunk, így a felmérő munka is az ország bármely területéről hasznos adatokat szolgáltat. Mindemellett felhívjuk a figyelmet arra, hogy az MME természetvédelmi tevékenységének, s így a madármonitoring munkáknak is, a legfontosabb célterületei a Fontos Madárélőhelyek (IBA-területek), illetve az ezekkel jelentős átfedésben lévő, a Natura 2000 hálózatba tartozó Különleges Madárvédelmi Területek (SPA-k).

Csatlakozzon Ön is a „madárszámlálók” táborához, tudjunk meg együtt minél többet hazai madarainkról, élőhelyeikről, az őket fenyegető veszélyekről, hogy védelmüket is ennek megfelelően szervezhessük meg!

Az MME monitoring programjainak jelenlegi fő támogatói a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, a LIFE-Nature alap, az NCA, valamint az EU magyar-szlovák-ukrán Interreg-programja.