Kor, évszak, nem

Kevesen tudják, hogy a madarak rendszeresen vedlenek. Költési időn kívül nyugalmi tollruhát, udvarlási időben nászruhát viselnek. A nászruhát úgy érik el, hogy az előző őszi/téli vedlés során kifejlődött friss tollak vége lekopik, és tavaszra színpompássá válnak az ilyen tollruhát viselő fajok.

A tollak biztosítják a hőszigetelést, segítik a repülést, fontos szerepet játszanak a párválasztás során, illetve az álcázásban. Sok madárnál különböző tollazatot figyelhetsz meg fiatal- és felnőttkorban . Nagyon jó példa erre a tengelic. Ha valakit megkérdeznénk, melyik a legjellemzőbb színe, akkor a piros színt említené. Valóban, a fejen található piros tollak a faj könnyű beazonosítását teszik lehetővé. Ám olyan példányokat is láthatsz, amelyeken a piros szín teljes mértékben hiányzik – ők a fiatalok. Ha jobban szemügyre veszed, akkor más színbeli eltéréseket is észre lehet venni rajtuk.

fiatal tengelic
tengelic
Fiatal tengelic Felnőtt tengelic

A felnőttekre jellemző színek később, a vedlések alkalmával alakulnak ki, így a tengeliceknél a téli etetőn már csak „piros arcú” madarakat lehet majd látni. A fiatalkori fakóbb szín segíti a fiókát az álcázásban, a ragadozókkal szembeni védekezésben . A madarakra jellemző az ivari dimorfizmus, azaz az ivari kétalakúság. Ez általában azt jelenti, hogy a tojók kevésbé élénk színeket viselnek, ami szintén az álcázást szolgálja. Gondolj csak arra, hogy egy feltűnőbb színű madarat könnyebb észre venni a tojásokon ülve, így veszélybe kerülhetne az egész fészekalj.

Teszteld tudásod! Húzd a hímekhez a tojó párjukat.

Készen vagyok