2016.01.12

Román természetvédők és vadászok összefogása egy veszélyeztetett faj megmentése érdekében

Romániában első alkalommal dolgoztak együtt természetvédők és vadászok egy veszélyeztetett faj, a vörösnyakú lúd (Branta ruficollis) védelmének érdekében.

A Román Madártani Egyesület (SOR, BirdLife Romania) kérésére a Romániai Vadászok Országos Szövetsége (AGVPS, a FACE romániai partnere) beleegyezett, hogy ideiglenesen vadászati tilalmat rendeljenek el a havasalföldi Buzău megyében (Bodza) található Balta Albă-tó környékén, amely a vörösnyakú lúd védelme szempontjából az egyik legfontosabb különleges madárvédelmi terület (SPA). 

A vörösnyakú lúd a világ legkisebb lúd faja. Szibériában fészkel, vonulása során 9000 km-t tesz meg, hogy eljusson a román és bolgár telelőterületekre. A vadászat, a természetes táplálkozási helyek csökkenése, illetve azok szélfarmokkal való helyettesítése veszélyeztetik leginkább a fajt és okozzák populációjának folyamatos csökkenését.

 „A terület felmérése során tudtuk meg, hogy a vörösnyakú lúd telelési időszaka októberben kezdődik. Október 30-án 1 260 madarat számláltunk, egy hónappal később már körülbelül 10 000 egyedet, amely az összpopuláció 20 %-a” – fejtette ki Emil Todorov, a Román Madártani Egyesület projektvezetője. 

A védelmi intézkedéseket megnehezíti, hogy a vörösnyakú lúd csapatai szívesen csatlakoznak más lúd fajokhoz, például a vadászható nagy lilikhez (Anser albifrons). Ez növelheti a véletlen lelövés kockázatát, különösen a reggeli órákban, amikor az egész madárraj egyszerre száll fel éjszakai pihenőhelyéről. 

Az adatok azt mutatják, hogy a Balta Albă-tó a vörösnyakú lúd fontos pihenő- és táplálkozó helye a november-decemberi hónapokban (a tó december végén befagy, ezért a ludak továbbrepülnek déli irányba). A vadászok – a vörösnyakú lúd védelme érdekében – beleegyeztek, hogy november 23-tól december 30-ig, reggel 6 és 10 óra között nem közelítik meg a tó nyugati partjának 500 m-es körzetét, hogy a madárraj biztonságban felszállhasson.


A Balta Albă-tó elhelyezkedése (Fotó: google maps)

 

„Közös a célunk, és ennek érdekében több mint 1500 műszaki szakembert és vadőrt tudunk mozgósítani. Sokat tudunk Románia élővilágáról, így be tudunk kapcsolódni minden természetvédelmi tevékenységbe.” – mondta Neculai Selaru, a Vadászok Országos Szövetségének (AGVPS) ügyvezető elnöke.  

A Román Madártani Egyesület (SOR) és a Vadászati Szövetség (AGVPS) közötti partnerség egy nyári PR kampányt követően kezdődött.  A SOR és negyven másik civil szervezet indította el a „Ne öld meg a madárdalt!” kampányt, amelynek hatására a román törvényhozás módosított egy újonnan bevezetésre került vadászati törvényen. A kampány után az ornitológusok és a vadászok többször is találkoztak és jelenleg is egy újabb jogszabály módosításán dolgoznak.
 
“Mi tényleg hisszük, hogy ennek az intézkedésnek hatása lesz, bizonyítva, hogy ornitológusok és vadászok eredményesen tudnak együtt dolgozni. Úgy gondoljuk, hogy ez csak a kezdete a két szervezet között létrejött hosszú távú partneri együttműködésnek.” – mondta Dan Hulea, a SOR ügyvezető igazgatója. 


A téma az Ozone Network Egyenlítő című műsorának 2016.02.02-ai adásában.
A riportrész 25:58-nál indul, katt a képre (Forrás: videa.hu).

 

Az eredeti cikk a BirdLife International oldalán található: http://goo.gl/iuHBEp

 

 

Kérjük, ne felejtse, hogy az MME tagság mellett többféle támogatással és a
személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk
munkáját. Köszönjük!