2016.05.24
Veszprém Megyei Helyi Csoport

Képes beszámoló a veszprémi fülemülék éjszakájáról

2016. május 21-én  a Fülemülék éjszakája rendezvénysorozat keretében - a tavalyi évhez hasonlóan - a csatári Séd-völgybe hívtunk Benneteket.

 

Széplaki Imre gyűrűzőnkkel 16 órára értünk a helyszínre, és a program kezdetéig 8 db függönyhálót állítottunk fel a bokros-ligetes területen. A hálóállások "kiépítésében" a korábban érkező tagtársak is segédkeztek.

18 órakor szép számú érdeklődő; 55 fő részvételével megkezdődött a madárgyűrűzés. 2 óra alatt  11 madárfaj 18 egyedét sikerült megfogni és ornitológiai gyűrűvel megjelölni. A résztvevők megismerkedhettek a program címadó madarával, a fülemülével és több gyakori madárfajjal: a nagy fakopánccsal, az énekes rigóval, a fekete rigóval, a seregéllyel, a mezei verébbel , a meggyvágóval, a barátposzátával, a széncinegével és a vörösbeggyel. A gyűrűzött madarakat - Imre segítségével - szabadon engedhették a gyermekek.

A program során részesei lehettünk egy ünnepélyes eseménynek.  Az MME országos küldöttközgyűléséről érkező Druzsbaczky Ildikó egy díszoklevelet adott át Széplaki Imrének: MME "Örökös tagság" elismerést kapott.
 

"Széplaki Imre tagtársunk lassan 30 éve aktív gyűrűző, a tudományos munkán kívül a környezeti nevelésben, szemléletformálásban is folyamatosan dolgozik. A Gólya Road show-k Veszprém megyei helyszínein ő végzi a gyűrűzést, és Hattyú Road show-kon is rendszeresen segít a kollégáknak. A madarak kiváló ismerete mellett szívesen tanított másokat is, a gyerekek nyelvén is nagyon jól ért és beszél. Szükség esetén aktív természetvédelmi munkát is végez, fészket ment, épít, számtalan esetben sérült madarak mentésében vett részt, fiókákat nevelt fel, reptetett ki."

Gratulálunk Imrének!

Az érdeklődők - a gyűrűzés mellett - megtekinthették az MME kiadványait. A gyerekek örömmel válogattak a színes könyvjelzők, matricák között.

A madárgyűrűzések közben rövidebb madármegfigyelő sétákra indult a csapat. A résztvevők hallhattak/láthattak sárgarigót, seregélyt, szajkót, barátkát, kakukkot, egerészölyvet ,vörös vércsét és számos egyéb madárfajt.  A madárgyűrűzés egyik "szünetében" ellenőriztünk egy közeli traverzen lévő vörös vércse költőládát. A tükrös tetejű költőládának és egy spektívnek köszönhetően az érdeklődők megleshették a néhány napos fiókákat. A séták alatt a felnőttek és gyermekek választ kaphattak a madarakkal kapcsolatos kérdéseikre.

Napnyugta előtt igazi madárkoncertet hallhattak a résztvevők: énekes és fekete rigók , barátkák és vörösbegyek énekeltek. Kakukk szólt egy öreg fűzfán. Az esti holdfényben pedig megszólaltak a fülemülék.

 A "koncert" a sötétség beálltáig tartott - közben a lelkes csapat segítségével befejeződött a hálók összeszedése.

Az éneklő madarak elhallgatásával, 21 órakor véget ért a veszprémi program, és hazaindultunk.

Végezetül, köszönetet kell mondanom a veszprémi Eötvös Károly Megyei Könyvtár munkatársainak a program meghirdetésében nyújtott segítségükért.

 

Madárbaráti üdvözlettel:

 

Székely Balázs