2011.07.11

Vörös riasztás - itassuk a madarakat!




A visszatérő kánikula nemcsak az emberek, de a városlakó madarak és emlősök számára is nehéz időszak, amikor még inkább rászorulnak a segítségünkre. A térkővel, aszfalttal burkolt településrészeken a mostani szárazságban nagy területek maradnak olyan szabad vízfelület nélkül, ahol szomjukat olthatnák, fürdéssel felfrissülhetnének az állatok. A hőség különösen a fészket már elhagyó, még rutintalan fiókákat érinti hátrányosan, mert még nem ismerik a környék vízlelőhelyeit. 


Szerencsére van megoldás!
A Madárbarát kert program célja éppen az ilyen helyzetek megelőzése, kezelése - a madárvédelmi eszközök közül nyári időszakban az egyik legfontosabb az itató és madárfürdő.

Ennek legegyszerűbb megoldása a kertészeti árudákban is beszerezhető, egyszerűen a gyepre helyezett, kb. 40-50 cm átmérőjű és 5-7 cm mély műanyag virágalátét, amiben a madarak (éjszaka pedig akár a sünök is) inni és fürdeni tudnak.


Minél több kertben, parkban létesülnek ilyen egyszerű itatók, annál
nagyobb eséllyel találnak rá a fészket elhagyó fiókák is ezekre
a kánikulai időszakban életmentő víznyerő helyekre.
Arról
nem is beszélve, hogy az itatók életének megfigyelése
mennyi örömet jelent!


Akit részletesebben is érdekel a madáritatás téma, a különböző helyszíneken, akár ablakpárkányon is alkalmazható megoldások, minden szükséges információt megtalál itt >>

A tollas, még nem teljesen röpképes fiókákat általában nem kell "megmenteni" (részletek >>), ha azonban bágyadt, lihegő, bizonytalan mozgású, menekülni képtelen madarat találunk ilyen melegben, akkor nagy valószínűséggel kiszáradt, hőgutát szenvedett állattal van dolgunk. Az ilyen madarat vízbe mártott ujjunkról a csőrébe cseppentett vízzel itassuk meg, majd tegyük egy bokor árnyékába, ha tud ülni, lehetőleg egy ágra.


Köszönjük a segítségét!








A felső kis képen itatón hűsülő szajkó látható

Orbán Zoltán