Az AgrárgépShow-n mutatkozott be a Túzok-projekt

Hogy mi köze a traktoroknak a túzokokhoz? Első hallásra talán nem sok. A túzok életfolyamatát és a túzokállomány veszélyeztető tényezőit áttekintve azonban látszik, hogy nagyon komoly összefüggések vannak a természetvédelmi célok, és a mezőgazdaság termelési eszközei között.

Tóth Péter előadása

 A mezőgazdasági élőhelyekhez kötődő madárfajok állományváltozása az utóbbi évtizedekben rendkívül kedvezőtlen tendenciákat mutat, melynek okai között az élőhelyek csökkenése és a mezőgazdasági termelés intenzitásának növekedése is felsorolható. Egyesületünk eddigi is komoly erőfeszítéseket tett az agrár szektor szereplőivel való együttműködés kialakítására, amely – A túzok határon átnyúló  védelme Közép-Európában (LIFE15 NAT/AT/000834) projekt (továbbiakban: túzok-projekt) támogatásával – új lendületet kapott. A túzok-projekt célul tűzte ki a mezőgazdasági technológiák jobb megismerését, partnerség építését és természetvédelmi javaslatok megfogalmazását az agrártechnológiák tárgyában. A gyorsan, a madárbarát módszereket figyelmen kívül hagyva végzett kaszálás, a kapás kultúrák fészkelési időszakban történő sorközművelése, a parlagterületek szárzúzása olyan mezőgazdasági tevékenységek, melyek sok más földön fészkelő madárfaj mellett a túzok fészkelését is tönkreteheti. A projekt során feladatunk, hogy a természetvédelmi szempontból különösen kedvezőtlen agrotechnológiai elemek tekintetében olyan változtatásokat javasoljunk, melyek a termelés eredményességének csupán szerény változtatásával elkerülhetővé teszik a természeti károkat. Mivel az AGROmashEXPO és AgrárgépShow hazánk legnevesebb és leglátogatottabb kiállítása a mezőgazdasági technológiák terén, fontosnak tartottuk, hogy megoszthassuk az esemény látogatóival az ismereteinket és potenciális partnereket keressünk. A Tóth Péter és Králl Attila munkatársaink által bemutatott előadásokban a biodiverzitás és a mezőgazdasági termelés összefüggéseit, a konfliktusos területeket és néhány lehetséges megoldást is vázoltunk. Az előadás itt elérhető.

Egy kiállítás gépei

A túzok-projektről további információk itt, gazdálkodóknak készített kiadványaink pedig itt elérhetők.

Kapcsolódó hírek

Az első alkalommal tavaly megszervezett program idén újból életre kel, ezúttal azonban 19 helyszínen. Nézd meg, hogy lakóhelyed, vagy ha éppen kirándulsz valamerre, ahhoz legközelebb hol van helyszíne rendezvényünknek és csatlakozz az éjszakai lepkészethez.

2023. augusztus 31. – szeptember 3. Hortobágy. Szervezők: MME Ritkaságvadász Szakosztály, Hortobágy Természetvédelmi Egyesület, Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

természetlesen

A tavaly útjára indított TermészetLesen adatgyűjtő program moduljai közül három jelenleg is aktív, s ennek apropóján a felmérésekhez kedvet érző önkénteseknek elindítunk egy két hónapos kihívást.