2015.02.13

Lábadozás az etetőnél és az itatónál

A Madárbarát kert program nemcsak a körülöttünk élő állatokat segíti, de ablakot nyit számunkra a természetre. Betekintést nyújt a madarak életének rejtett pillanataiba, a szépség mellett megmutatva a nehézségeket is.


Balesetek és betegségek a madarakat is fenyegetik. A lázas, törést, zúzódást szenvedett állat ha csak teheti, elrejtőzik, mert ilyen elesett állapotban fokozottan kiszolgáltatott a ragadozóknak. Mivel az állatvilágban nincsenek kórházak, a bajba került egyed sorsa nem kis mértékben a szerencsétől függ.

A legnagyobb probléma, hogy enni és inni ilyenkor is kell, és a felnőtt egyedeket a fajtársak, a csapat tagjai vagy a párjuk nagyon ritka kivételtől eltekintve nem táplálja, gondozni pedig nem tudja.

Nem véletlen, hogy életük első évében, illetve nagyobb termetű fajoknál az ivarérésig tartó 3-4 évben a fiatal madarak 60-80%-a elpusztul. Ezt ellensúlyozandó költ a többségük évente akár két-három alkalommal is, fészekaljanként nem ritkán tíznél is több tojást rakva.

Szeretjük, nem szeretjük, a városi vadon élőlényei nem társállatok, értük nem tudunk úgy egészségügyi felelősséget vállalni, mint a házi kedvenc kutyákért és macskákért, vagy a haszonállatokért. Egyszerűen azért nem, mert amíg egy madár röpképes, addig a jó szándékkal közeledő ember elől is elmenekül. Arról, hogy ilyenkor mégis mit tehetünk, a madármentéssel foglalkozó oldalainkon tájékozódhat.

Szerencsére a Madárbarát kert program eszközei alapból segítik a bajba jutott állatokat is. A téli etetők terített asztalán betegen és sérülten is gyorsan és könnyen lehet élelemhez, az itatókon pedig a legnagyobb fagyok és a nyári kánikula idején is ivó- és fürdővízhez jutni. Ezeknek köszönhetően a sérült, beteg egyedeknek jobb esélye van kilábalni a túlélhető egészségproblémákból.


A felvétel elkészítésekor ez a széncinege láthatóan nem volt egészséges. Nem tudott
állni, hosszan és egyenesen repülni
. A szédelgő mozgás egyik legvalószínűbb oka
autóval vagy ablaknak ütközés lehetett. A madár nagy szerencséjére rátalált az
etetőre (vagy már korábbról ismerte), ahol nemcsak élelmet talált, ...

 


... de az itt működtetett itatónál inni is tudott (Fotók: Orbán Zoltán).

 

Amennyiben a Madárbarát kert eszközeinek egy részét (legalább az itatót, a téli etetőt és néhány odút) az ablakunk elé helyezzük, hogy jobban megfigyelhessük az ide járó állatok életét, az ilyen lábadozást is nyomon tudjuk követni.

Az alábbi videón egy ilyen feltehetően beteg vagy kisebb sérülést szenvedett balkáni gerle látható. Az egészségügyi problémára a madár borzolt tollazata, kissé bizonytalan és előre-hátra hintázó mozgása, amit a szapora levegővétel is fokoz, a gyakori ivás, valamint az utal, hogy nappal ilyen nyílt, ragadozóknak kitett helyen alszik. Valószínűleg a megnövekedett ivóvízigény késztette a nehezen vagy bizonytalanul mozgó gerlét, hogy az itatónál maradjon és próbáljon pihenni, ahol erőfeszítés nélkül tudott inni.


A közeli felvételeken jól megfigyelhető az alulról és felülről összecsukódó, és a
szemhez hasonlóan mozgatható kettős szemhéj (Videó: Orbán Zoltán).

 

Úgy tűnik, hogy a madárnak szerencséje volt, mert lábadozás közben nem járt arra szárnyas ragadozó, a magaslati itató pedig a macskák ellen is védettebb, és néhány percnyi pihenést követően el tudott repülni.


Két héttel később a beteg gerle ismét feltűnt az etetőnél. Kora reggel érkezett, amikor
az itatóba fagyott víz cseréje még nem történt meg, amit a talajetető
egérvárának tetején várt ki(Videó: Orbán Zoltán).

 


Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok könyvét (részletek >>).

 

Önt is várja a Madárbarát kert program!

A Madárbarát kert program a különböző lakó- és munkahelyi környezethez alkalmazkodó madárvédelmi módszertani gyűjtemény. A Madárbarát kert a családi házak, háztáji kiskertek, parkok és arborétumok; a Madárbarát óvoda és a Madárbarát iskola az oktatási intézmények; a Madárbarát panel a panelházak lakóinak, a Madárbarát munkahely az irodában dolgozók és munkáltatók alprogramja.

A programban való részvételhez nincs szükség különösebb madártani ismeretre, jártasságra, a regisztrációt követően megküldött Madárbarát Kert Kalendárium és a honlap minden szükséges információt tartalmaz. A különböző madárvédelmi eszközök és téli madáreleség pedig a kertészeti és barkácsüzletek mellett az MME boltjában is beszerezhető.

Elegendő már egy-két madárodú, egy itatónak használt virágalátét, télen pedig egy kis etető a kertbe, az óvoda- és iskolaudvarba, ablakba, és máris élvezhetjük tollas barátaink közelségét. Ha pedig már ott vannak, a pedagógusokat és a szülőket a nevelésben, a gyerekeket és felnőtteket a kikapcsolódásban, a gazdálkodókat és a kiskert tulajdonosokat a kártevők távol tartásában segítik a madarak.

Az elismerő tábla megszerzésének feltétele, hogy a program résztvevője a regisztrációt követően legalább egy mesterséges madárodú kihelyezésével, itató folyamatos működtetésével és téli madáretetéssel végzett egy évnyi madárbarát kertészkedést követően a regisztrációs csomagban kapott jelentőlap beküldésével tájékoztassa az MME központi irodáját az általa végzett madárvédelmi munkáról. Az információk értékelését és elfogadását követően postai úton megküldjük a ház falára, ajtóra, kerítésre kihelyezhető elismerő táblát, mely hirdeti, hogy itt egy madárbarát lakik és tevékenykedik.

A Madárbarát kert program alprogramjainak külön elismerő táblája van, a képen
a Madárbarát kerté és a Madárbarát panelé látható. Nagyításhoz katt
a képekre (Fotók: Orbán Zoltán).

 

A Madárbarát kert programnak 2015-ben már 6.000 regisztrált tagja van országszerte, köztük ezernél is több óvoda és iskola. Legyen Ön is "hivatásos" madárbarát kertész, üdvözöljük a Madárbarát kert programban!

 

Az MME támogatása

Kérjük, ne felejtse, hogy az MME tagság mellett többféle támogatással és a személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk munkáját. Köszönjük!


A letölthető 1% nyilatkozat a képre kattintva érhető el.

 

Orbán Zoltán