2012.12.03
Hajdú-Bihari Csoport

Madárodútelep létrehozása Debrecenben




2012. november 25.-én, vasárnap a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Hajdú-Bihar Megyei Helyi Csoportja kis madárodú telepet hozott létre a debreceni Nagyerdő parkerdejében.

A kihelyezett odúk nem csak fészkelőhelyet nyújtanak védett énekesmadarainknak, de a hideg téli estéken éjszakázásra is használják azokat.

A 8 kihelyezett madárodúból álló telepet bővíteni is kívánják a későbbiek során az MME önkéntesei. Erre az olyan helyeken van szükség, ahol viszonylag kevés az öreg, harkályvájta odvas fa, mely alkalmas fészkelési lehetőséget nyújtana odúlakó madarainknak. Ezért esett a választás az Egyetem villamosmegállóhoz közeli, középkorú erdőtagra.


Madárodú kerül a fára


A madárodúknak fontos szerepet szánunk a környezeti nevelésben is, megcélozva az óvodás, kisiskolás korosztályt. Könnyű megközelíthetősége miatt kiváló színhelye lehet érdekes terepi programoknak az ifjúság számára.

A költések ellenőrzése és a kis énekesmadarak meggyűrűzése során a gyermekek megtekinthetik a cseperedő fiókákat, tavasszal és ősszel részt vehetnek az odúk kitakarításában, fiókanevelés alatt pedig szemtanúi lehetnek a szorgosan táplálékot hordó szülőmadarak ténykedéseinek.


Mesterséges madárodúk számozása



A csapat



Ezúton is köszönjük a Debrecen Televízió munkatársainak a munkáját.
(Fotók:Hollár István és Lós Gábor)


A kihelyezéseket követően a résztvevők egy kellemes erdei madarász és gombász sétát tettek az őszi Nagyerdőn.

Cinkék, csuszkák, királykák alkották a megfigyelt madarak jó részét, míg a sokféle gomba közül említésre méltó a szürke tölcsérgomba, késői laskagomba vagy a téli fülőke volt.







Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!






Az MME Odúlakó madarak gyakorlati védelme c.
programját a   VM Zöld forrás programja támogatja.


Koczka András
MME Hajdú-Bihar Megyei Helyi Csoport