2010.08.02
Budapesti Helyi Csoport

A Keleti pályaudvar "láthatatlan" fecskéi


 



A 4-es metró építkezése miatt a felszínen összezsúfolódni kénytelen utasok érthető okból észre sem veszik, hogy a fejük felett működik a főváros legnagyobb molnárfecske telepe. A madarak magasan a Baross tér felett vadásznak, a 92 fészket pedig a főbejárat 43 m magas eklektikus homlokzatának virágot formázó stukkói rejtik 

 

Jelenlétükre elsősorban jellegzetes "zsibongó" hangjuk utal, de ezt sem könnyű meghallani a forgalom zajának hátterében. Sajnos nemcsak a szédítő magasság miatt nem feltűnő telep. Fecskéink közül az elmúlt tíz évben ez a faj szenvedte el a legnagyobb, 64%-os állománycsökkenést (részletek >>), ami a Keleti pályaudvarnál is érezteti a hatását.

A fészkek maximum 15-20%-a lakott csak, ezért a környék felett 30-40 cikázó madarat látni, holott egy ekkora telepen a kirepült fiókákkal együtt akár 300-400 is mozoghatna. Reméljük, jövőre kedvezőbb lesz mind a vonulási, mind a költési időszak időjárása, és a főváros szívében is több fecske lesz. Már csak annak köszönhetően is, hogy innen alig 200 méterre működik a Nemzeti Lovarda, ahol - amint arról múlt heti írásunkban beszámoltunk - az intézmény több mesterséges fészekkel és sárgyűjtővel is várja a jövő tavasszal Afrikából visszaérkező madarakat (részletek >>).


 A Keleti pályaudvar 1884. augusztus 15-én átadott díszes épületének
majd' 50 m magas homlokzatán, ...
 

 .. a legfelső párkányzat ...
 
 
 ... virágot mintázó, ...
  
 
 ... süllyesztett stukkói ...
 
 
 ... rejtik a fészkeket, egy kazetta nem ritkán három-négyet is.
  

 A kép közepén két már kirepülés előtt álló fióka nézegeti a Baross tér
alattuk nyüzsgő életét (Fotók és szöveg: Orbán Zoltán).

 

Ha valaki a környéken jár, az elkövetkező hetekben érdemes néhány percre megállni, és megkeresni a metróépítkezés és a Thököly út felőli házak felett vadászó madarakat. Augusztus végén aztán néhány nap alatt eltűnnek az őszi vonulásra készülő fecskék, akiket jövőre nagyobb számban várunk vissza.

 

 

 Látogassa meg Ön is az Európában egyedülálló lakossági fecske oldalt
- ide bárki feltöltheti fecske adatait, ami segíti a védelmüket -
és az itt megtekinthető füsti fecske
fészekkamerát, melynek
köszönhetően bárki élőben figyelheti a madarak
költését.

 

Kapcsolódó cikkek, oldalak 



 
 Az MME honlapjának fejlesztése az Európai Unió
támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával
valósult meg a TÁMOP-2.5.1-07/1-2008-0098 projekt
keretében