Az év kétéltűje 2015-ben a dunai tarajosgőte

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya a dunai tarajosgőtét (Triturus dobrogicus) választotta a 2015. év kiemelt fajának.

A 2015-ös év kétéltűje a dunai tarajosgőte (Fotó: Jaime Bosch)

Ez a védett és Natura 2000 jelölőfaj hazánk egyik leggyakoribb gőtefaja, elsősorban síkvidékeink állandó vizeinek lakója. A faj európai elterjedésének nagyjából 40%-a hazánkban található, így a faj megőrzésében kiemelt szerepünk van.
2015 során várjuk majd a dunai tarajosgőtével kapcsolatos észleléseiket, amelyeket az Országos Kétéltű- és Hüllőtérképezés Program honlapjára tölthetnek fel. Az előző évekhez hasonlóan meghirdetünk majd a fajhoz kapcsolódó programokat (kirándulás, ismeretterjesztő előadások, rajzverseny), melyeket részletesen ismertetünk a honlapjainkon és a Facebook-oldalon is. Addig is összeállítottunk egy kis képes válogatást a 2015. év kétéltűjéről, melyet a képre kattintva, illetve alant lehet megtekinteni.


Mindeközben természetesen továbbra is várjuk 2014-es év hüllőfajával, a mocsári teknőssel kapcsolatos adataikat, megfigyeléseiket.

Kapcsolódó hírek

A tavaly útjára indított TermészetLesen adatgyűjtő program moduljai közül három jelenleg is aktív, s ennek apropóján a felmérésekhez kedvet érző önkénteseknek elindítunk egy két hónapos kihívást.

fecskeles

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) TermészetLesen programjának következő állomása a Fecskeles, leánykori nevén Fecskefigyelő. A 13 éves adatbázis a fecskék védelmének évében, 2010-ben indult, így ideje volt egy frissítésnek! A TermészetLesen program többi adatbázisához hasonlóan a Fecskeles célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak...

Május 12-én, pénteken zajlott a felső tagozatosoknak rendezett MADARAK ÉS FÁK NAPJA ORSZÁGOS CSAPATVERSENY döntője Budapesten. A csapatoknak nádi madarakkal, az év fájával, az év kétéltűjével, az év lepkéjével és a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolnia, valamint lejátszott madárhangok felismerésében is összemérték tudásukat.