Bréking Nyúz! – Horka hazaért

Másodiknak az öreg jeladós gólyák közül, Veca után egy hónappal később, az egyetlen kifejlett hím gólyánk „Horka” ért vissza fészkére. Igaz, tavalyhoz képest is majd egy teljes hónapot késett.

Horka ma 15 óra előtt nem sokkal a fészkében… (fotó: Papp Ferenc)

Legutoljára április 16-án adott hírt az izraeli Akkó városa mellől egy szeméttelepről. Sajnos azóta egyszer sem, valószínűleg a jeladója feladta a szolgálatot…

Horka útvonala, jeladója 2015.04.16-án elhallgatott (forrás: http://satellitetracking.eu/)
Horka útvonala, jeladója 2015.04.16-án elhallgatott (forrás:
http://satellitetracking.eu/)

Az idei szokatlan tavaszi időjárás, már többször megtréfálta a vonuló madarakat és nagyon sok késik. Bár költő gólyáink jó része már hazaért, azért akadnak még hiányzók és pár nélküli egyedek. Horka fészkét is közben belakták már hétfő este párban rajta álltak.

Horka fészkén egy új pár 2014.04.27. (fotó: Papp Ferenc)
Horka fészkén egy új pár 2014.04.27. (fotó: Papp Ferenc)

Ma éjjel viszont már Horka készült alváshoz fészkében a Nógrád megyei Ludányhalászihoz tartozó Horkán.

Horka fészkén este 2015.04.29. (fotó: Papp Ferenc)

Horka fészkén este 2015.04.29. (fotó: Papp Ferenc)
Horka fészkén este 2015.04.29. (fotó: Papp Ferenc)

Horka vonulási térképe>>

Öreg gólyáink vonulási térképe>>

Afrikában lévő, illetve hazafelé vonuló jeladós gólyáink térképe>>

Kapcsolódó hírek

A tavaly útjára indított TermészetLesen adatgyűjtő program moduljai közül három jelenleg is aktív, s ennek apropóján a felmérésekhez kedvet érző önkénteseknek elindítunk egy két hónapos kihívást.

fecskeles

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) TermészetLesen programjának következő állomása a Fecskeles, leánykori nevén Fecskefigyelő. A 13 éves adatbázis a fecskék védelmének évében, 2010-ben indult, így ideje volt egy frissítésnek! A TermészetLesen program többi adatbázisához hasonlóan a Fecskeles célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak...

Május 12-én, pénteken zajlott a felső tagozatosoknak rendezett MADARAK ÉS FÁK NAPJA ORSZÁGOS CSAPATVERSENY döntője Budapesten. A csapatoknak nádi madarakkal, az év fájával, az év kétéltűjével, az év lepkéjével és a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolnia, valamint lejátszott madárhangok felismerésében is összemérték tudásukat.