2014.09.30
Budapesti Helyi Csoport

Élőhelyvédelmi munkát végeztünk a Merzsén

A Merzse-mocsár Budapest határán fekvő vizes élőhely, az egykor itt található mocsarak utolsó képviselője. Alapvetően egy nádasos, gyékényes terület, amelyet általában víz borít. Nedves években nagyon gazdag élővilágot tudhat magáénak.

Sajnos a mocsár másfél éve száraz, csak a meder néhány részén lehet találkozni nedves foltokkal. Ennek apropóján alkalmunk nyílt arra, hogy a mocsár medrének eddig nem kezelt részéről is eltávolítsuk az erőteljesen terjeszkedő gyékény-állományokat az egyre szűkülő nyílt vízfelület újbóli megnövelése érdekében. Az MME Budapesti Helyi Csoportja által szervezett akcióra közel 60 önkéntes érkezett, köztük több közösségi szolgálatos középiskolás, illetve egy egyetemi csoport. Mindenki egyaránt nagy elánnal végezte a munkát.


A levágott anyagot ponyvák segítségével hordtuk le a területről. (Fotó: Bajor Zoltán)

A legnagyobb feladat a fűkaszás csoportra hárult, ők egész nap küzdöttek a gyékényre felfutott szulákkal, amely az aratást rendkívüli módon megnehezítette. Ezt a munkát más módon nem is lehetséges elvégezni, mert a nagyobb gépek elakadnak a szövevényes növényzetben. A levágott szerves anyagot ponyvák segítségével hordták le önkénteseink.


A munka eredménye jól érzékelhető. (Fotó: Bajor Zoltán)

Az eltervezett munkamennyiséget sikerült elvégeznünk, így már csak arra kell várni, hogy a mocsárban mielőbb megjelenjen a víz. A dolgozókat szokásunkhoz híven szendvicsekkel és meleg itallal vendégeltük meg. Kocsi Attila és Láng Rita szervezésében a nap folyamán több alkalommal madárgyűrűzési bemutatót is tartottunk. A fogott madarak között a legérdekesebbnek két példány erdei szürkebegy bizonyult.


A madárgyűrűzési bemutató idejére mindenki kicsit megpihenhetett. (Fotó: Bajor Zoltán)


A nap legérdekesebb madárfaja, az erdei szürkebegy. (Fotó: Lendvai Csaba)

A mocsarat övező facsoportokban odútelepet is üzemeltetünk, amelyek közül néhányat minden évben mogyorós pelék foglalnak el. A program kiegészítéseként mindenkinek sikerült mutatnunk olyan odút, amelyekben még benne voltak a pelék. Talán ezzel az extra attrakcióval sikerült még inkább arra sarkallnunk a részt vevőket, hogy máskor is jöjjenek el ilyen programokra. Lelkes önkénteseink a mederben egy fiatal mocsári teknőst és egy dunai tarajosgőtét is találtak.


Mogyorós pele (Fotó: Bajor Zoltán)


Volt olyan odú, amelyben több egyedet is találtunk. (Fotó: Daniel Bastaja)

Köszönjük önkénteseink részvételét! Mindenképpen külön dicséretet érdemelnek a fűkaszás hősök: Bebesi Zoltán, Ifj. Bebesi Zoltán, Ócsai Péter és Bajor Zoltán. A konyhafelelősnek, Benesovitsné Perlusz Piroskának is köszönjük az egész napos kitartó munkáját!
Az élőhelykezelést a FÖRI természetvédelmi őrszolgálatának munkatársai is segítették!