2016.04.19
Csongrád Megyei Helyi Csoport

Szegeden is bemutatkozott az év madara

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1979-ben indította el „Az év madara” elnevezésű programját, melynek célja olyan madárfajok széleskörű bemutatása és népszerűsítése, amelyek védelmében a lakosság is kiemelt szerepet játszik. Az MME honlapján 2015. június 25. és július 27. között zajló internetes szavazáson a civil közönség a harist (Crex crex) választotta a 2016-os év madarának.

Az országos program keretében Szegeden is bemutatkozott az év madara. Az MME Csongrád Megyei Helyi Csoportja által szervezett Madarászklub áprilisi előadása „Rajtunk múlik-e a titokzatos haris sorsa?” címmel hangzott el a Szent-Györgyi Albert Agórában. A sokszor még a szakemberek számára is láthatatlan madárfajt Faragó Ádám, az Őrségi Nemzeti Park munkatársa mutatta be a közönségnek.


Faragó Ádám előadása (Fotó: Csibrány Balázs)

Ez a kisméretű, megjelenésében leginkább tyúkra emlékeztető madár valójában a darvakkal áll közelebbi rokonságban. A jellegzetes „krexegő” hangjáról régen kétkés-madárnak is nevezett guvatféle fő élőhelyei a magasfüvű nedves kaszálórétek. Az intenzív mezőgazdaság tájformáló hatása és a klímaváltozás azonban rendkívüli veszéllyel fenyegetik a faj fészkelőterületeit.

2013-ban Faragó Ádám és munkatársai Magyarországon eddig egyedülálló módon, rádiótelemetriás nyomkövetőkkel kezdték el kutatni a haris viselkedését az Őrség területén.  Az előadás során a közönség megismerkedhetett a haris rejtett életmódjával, a fajt fenyegető veszélyforrásokkal és a modern technika segítségével szerzett eddigi eredményekkel és tapasztalatokkal is.


Nyomkövetővel felszerelt haris (Fotó: Faragó Ádám)


Terepi munka (Fotó: Faragó Ádám)