Együttműködési megállapodás Budapest élővilágának védelme érdekében

Együttműködési megállapodás született a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, valamint a Főkert Nonprofit Zrt. között. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület több, mint négy évtizede küzd hazánk vadon élő állatvilágának megőrzéséért. Ez idő alatt számos nemzetközi sikert ért el, miközben Közép-Kelet Európa legnagyobb természetvédelmi társadalmi szervezetévé nőtte ki magát.

A Főkert Nonprofit Zrt. 1867-es megalapítása óta folyamatosan gondoskodik a főváros legjelentősebb zöldfelületeinek fenntartásáért és fejlesztéséért. A társaság a mai kor kihívásainak megfelelően nyitni kíván az ökologikus zöldfelületfenntartási megoldások irányába a természetvédelmi szemlélet erősítésével.

A két nagy múltú szervezet hosszas egyeztetést követően 2020. szeptember 18-án úgy döntött, hogy egyesíti erőit a fővárosban és együttműködési megállapodást írt alá a budapesti parkok és fasorok faunájának védelme, illetve állományainak megőrzése, növelése érdekében. Ennek keretén belül megállapodtak abban, hogy a Főkert kezelésébe tartozó fák faegészségügyi vizsgálatai kiegészülnek zoológiai felmérésekkel is, hogy a fákban élő védett fajok kímélete biztosítottá válhasson. A megállapodás ezen kívül tartalmazza, hogy a nagyobb parkokban 1000 darab madárodú kihelyezezésével segítik a városi odúlakó madárállományok költési esélyeit. Ezeket kiegészíti egy átfogó monitoring vizsgálat is, amely a madárfajok állománydinamikájának nyomon követését célozza. Az így nyert adatok elősegítik és jobban tervezhetővé teszik a klimatikus viszonyoknak megfelelő, ellenállóbb zöldfelületek létrehozását és hosszú távú fenntartását.

A megállapodást Halmos Gergő a Madártani Egyesület ügyvezető igazgatója és Zakar András a Főkert vezérigazgatója látta el kézjegyével.

Kapcsolódó hírek

A tavaly útjára indított TermészetLesen adatgyűjtő program moduljai közül három jelenleg is aktív, s ennek apropóján a felmérésekhez kedvet érző önkénteseknek elindítunk egy két hónapos kihívást.

fecskeles

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) TermészetLesen programjának következő állomása a Fecskeles, leánykori nevén Fecskefigyelő. A 13 éves adatbázis a fecskék védelmének évében, 2010-ben indult, így ideje volt egy frissítésnek! A TermészetLesen program többi adatbázisához hasonlóan a Fecskeles célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak...

Május 12-én, pénteken zajlott a felső tagozatosoknak rendezett MADARAK ÉS FÁK NAPJA ORSZÁGOS CSAPATVERSENY döntője Budapesten. A csapatoknak nádi madarakkal, az év fájával, az év kétéltűjével, az év lepkéjével és a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolnia, valamint lejátszott madárhangok felismerésében is összemérték tudásukat.