Élőhelykezelés a Tétényi-fennsíkon

2013. február 23-án, szombaton a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Budapesti Helyi Csoportja immáron harmadik alkalommal rendezi meg a Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesülettel közös élőhelykezelési akcióját a Tétényi-fennsíkon.

Élőhelykezelés (Fotó: Lendvai Csaba)

A nap legfőbb feladata a sztyepprétek értékes élővilágát veszélyeztető cserjefoltok részleges visszaszorítása és a gallyak elhordása lesz. A fennsíkon olyan értékes fajok találnak otthonra, mint például a fokozottan védett magyar gurgolya, vagy a homoki kikerics, de jelentős a tavaszi hérics és a törpe nőszirom állomány is. Ezek hosszútávú megtartásához azonban nyílt élőhelyekre van szükség.
A találkozó a Tétényi-fennsík keleti szélén lesz a Szoborpark mögött található Fitoland Kertészet főbejáratánál 8:30 és 8:45 között. (Rókales utca vége) Rövid eligazítás után pár száz méteres sétával érjük el a cserjés élőhelyfoltot, ahol a munkát végezni fogjuk. (Lásd: térképmelléklet)
Autóval legegyszerűbb a Balatoni úton a Szoborparkig eljönni, amelynél jobbra fordulva, kb. 200 méteres autózás után meglátjuk a kertészetet. Az áruda a Balatoni úton is ki van táblázva.
Tömegközlekedéssel a legegyszerűbb az Újbuda Központtól induló 150-es autóbusszal megközelíteni a helyszínt, melynek Mementó Park nevű megállójánál kell leszállni! Figyelem: a busz hétvégén csak fél óránként jár, ezt érdemes belekalkulálni az utazási időbe! A 150-es busz menetrendje.
Természetesen aki nem tud a munka elején csatlakozni hozzánk, az a nap folyamán bármikor megteheti ezt, egész nap a területen dolgozunk.
Szokásunkhoz híven a szerszámok és védőkesztyűk biztosítása mellett a megjelenő önkénteseknek szeretnénk kedveskedni finom ételekkel és folyamatosan készülő meleg itallal. A munka helyszínéhez közel hálóállást is kialakítunk, melynek köszönhetően madárgyűrűzési bemutató is színesíteni fogja a programunkat.



Minden kedves érdeklődőt nagy szeretettel várunk egy kis télűző munkára!







Lendvai Csaba
MME Budapesti Helyi Csoport

Kapcsolódó hírek

A tavaly útjára indított TermészetLesen adatgyűjtő program moduljai közül három jelenleg is aktív, s ennek apropóján a felmérésekhez kedvet érző önkénteseknek elindítunk egy két hónapos kihívást.

fecskeles

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) TermészetLesen programjának következő állomása a Fecskeles, leánykori nevén Fecskefigyelő. A 13 éves adatbázis a fecskék védelmének évében, 2010-ben indult, így ideje volt egy frissítésnek! A TermészetLesen program többi adatbázisához hasonlóan a Fecskeles célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak...

Május 12-én, pénteken zajlott a felső tagozatosoknak rendezett MADARAK ÉS FÁK NAPJA ORSZÁGOS CSAPATVERSENY döntője Budapesten. A csapatoknak nádi madarakkal, az év fájával, az év kétéltűjével, az év lepkéjével és a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolnia, valamint lejátszott madárhangok felismerésében is összemérték tudásukat.