Ezer odú Budapest parkjaiban

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Főkert Nonprofit Zrt. együttműködése keretében 1000 db odú került kihelyezésre Budapest azon parkjaiba, amelyek a Főkert kezelésében állnak.

Odúkihelyezés (Fotó: Sarlós Dávid)

A denevérek számára 50 db, énekesmadaraknak pedig 950 db odú lett telepítve. „B” és „D” típusú odúk eltérő méretű madarak számára biztosítanak fészkelési lehetőséget. Az előbbiben elsősorban kék- és széncinege, valamint csuszka, utóbbibban pedig seregély szokott megtelepedni városi környezetben.


B típusú odú kihelyezése (Fotó: Lendvai Csaba)

Ezek a madarak úgynevezett másodlagos odúköltő fajok, amelyek nem képesek saját otthont készíteni maguknak a fák törzsébe, hanem más madarak (elsősorban harkályfélék) által készített odúkat foglalják el. A fővárosi területeken nincs elegendő természetes költőüreg, így az általunk kihelyezett mesterséges fészkelőhelyekkel nagymértékben tudjuk segíteni ezen fajok fészkelését. Budapesten belül a Margitsziget, Óbudai-sziget, Gellért-hegy, Népliget, Tabán, Vérmező, Városmajor, Kubala László park, Nehru part, Március 15.-e tér, Feneketlen-tó, Gesztenyés-kert, II. János Pál pápa tér, Szabadság tér, Tímár utca, Szilágyi Erzsébet fasor, Flórián tér fái kaptak mesterséges költőládákat.

Terveink között szerepel az az odúfoglalások, fészkelések ellenőrzése, nyomon követése. A költési időszak után pedig az odúk kitisztítása, ezzel is segítve a madarakat, hogy a következő években is sikeresen fészkelhessenek.

Kapcsolódó hírek

fecskeles

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) TermészetLesen programjának következő állomása a Fecskeles, leánykori nevén Fecskefigyelő. A 13 éves adatbázis a fecskék védelmének évében, 2010-ben indult, így ideje volt egy frissítésnek! A TermészetLesen program többi adatbázisához hasonlóan a Fecskeles célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak...

Május 12-én, pénteken zajlott a felső tagozatosoknak rendezett MADARAK ÉS FÁK NAPJA ORSZÁGOS CSAPATVERSENY döntője Budapesten. A csapatoknak nádi madarakkal, az év fájával, az év kétéltűjével, az év lepkéjével és a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolnia, valamint lejátszott madárhangok felismerésében is összemérték tudásukat.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), Magyarország és a térség egyik legnagyobb természetvédelmi civil szervezete állatgondozói és környezeti nevelési feladatok ellátására 1 fő teljes állású (heti 40 óra) munkatársat keres.