Füleskuvik Budapesten, egy rákoshegyi utcában

Egyetlen vonuló baglyunk, az álcázó kéregmintás miniatűr füleskuvik az elmúlt évtizedekben gyakori költőfajunkká vált. Míg az 1980-as években a Szekszárdi-dombságban és a Tihanyi-félszigeten lehetett rájuk bizton számítani, ma már szinte bárhol, akár a főváros belterületén is előfordulhatnak.

Füleskuvik (Otus scops) a lombok között (Fotó: Orbán Zoltán).

 

Tegnap délután Budapest XVII. kerületében, Rákoshegyen, a Petőfi utcában sikerült lencsevégre kapni egy alig három méter magasan, a lombok sűrűjében "nappalozó" példányt. A lakók eddig nem hallották ennek a kis bagolynak melankolikus füttyét, így még nem biztos, hogy egy itt megtelepedő költőpár egyik tagját láttuk, előfordulhat, hogy átvonuló madárral volt dolgunk. 

Füleskuvik (Otus scops) a lombok között (Fotó: Orbán Zoltán).
A sűrű lombrengetegben szinte észrevehetetlenül bújik
meg ez a kis bagoly, ...


... ami véletlenül, egy éneklő zöldike keresése közben került szem elé.
(Fotó, videó: Orbán Zoltán).



 
Orbán Zoltán
 

Kapcsolódó hírek

Az első alkalommal tavaly megszervezett program idén újból életre kel, ezúttal azonban 19 helyszínen. Nézd meg, hogy lakóhelyed, vagy ha éppen kirándulsz valamerre, ahhoz legközelebb hol van helyszíne rendezvényünknek és csatlakozz az éjszakai lepkészethez.

2023. augusztus 31. – szeptember 3. Hortobágy. Szervezők: MME Ritkaságvadász Szakosztály, Hortobágy Természetvédelmi Egyesület, Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

természetlesen

A tavaly útjára indított TermészetLesen adatgyűjtő program moduljai közül három jelenleg is aktív, s ennek apropóján a felmérésekhez kedvet érző önkénteseknek elindítunk egy két hónapos kihívást.