2008.04.29
Tápió-vidéki Helyi Csoport

Hazatért az első gyűrűzött gólya!

 

A Tápió-vidéken már-már hagyománnyá, látványossággá vált a fehér gólya fiókák nyári gyűrűzése. Az akciót a Duna-Ipoly Nemzeti Park és a Magyar Madártani Egyesület helyi csoportja szervezi. A néhány éve futó program azonkívül, hogy betekintést enged az érdeklődők számára a gólyák mindennapjaiba, komoly tudományos célokat is szolgál.

 

Segítségével pontosabb képet kaphatunk kedves madaraink vonulási, fészkelési szokásairól. Ugye minden kisiskolás tisztában van vele, hogy a gólyák évről-évre Afrikába repülnek télen, sőt a helyiek sokszor emlegetik, hogy a fészkelő madarak már évek óta együtt élnek.

Pedig ez nem is igaz. Kevesen tudják, hogy például a fiatal gólyák csak 3-4 év után térnek vissza Afrikából (mikor ivaréretté válnak), vagy hogy nem is egymáshoz hűségesek, hanem a fészekhez (tavasszal amikor verekedő gólyákat látunk nem lehetünk benne biztosak, hogy a korábban érkező madár a fészek tavalyi tulajdonosa).

Például a fenti esetekben is pontosabb válaszokat fogunk kapni a gyűrűzési adatokból. Látni fogjuk, hogy merre jártak gólyáink, illetve hogy hol raknak majd a jövőben fészket, hisz a lábukon lévő nagy méretű gyűrű egyedileg azonosíthatóvá teszi őket.

Így történt ez most április 19-én is amikor Apaj település határában (kirepülési helyétől 63 km-re) látták az egyik 2004-ben a tápiógyörgyei Kürt utcában kikelt gólyánkat. A program során jelölt több száz fiókából ez az első hazai visszatérő, eddig "csak" Tanzániából, Szaúd Arábiából és Törökországból érkezett egy-egy megkerülési adat.

Bízunk benne, hogy mind több, általunk jelölt madár tér vissza, így arra buzdítjuk az olvasókat, hogy figyeljék a települések gólyáit, hátha gyűrűset látnak köztük. Ha sikerül leolvasni a gyűrűn lévő kódot úgy azt az MME Gyűrűző Központnak vagy nekünk küldheti el az mmetapio@gmail.com drótpostacímre.

A Tápió-vidéki Látványos Gólyagyűrűzés egyébiránt 2008-ban is megrendezésre kerül, valószínűleg a korábbi évekhez hasonlóan június közepe felé. A pontos helyszínekről és időpontokról május közepétől a www.tapiovidek.hu oldalon találhat információt. De előtte még fel kell mérni, hogy hol vannak az idén lakott fészkek, illetve az időjárás alakulásától is nagyban függ a pontos gyűrűzési időpont.