2006.06.05

Húszezer partifecske fészke pusztul el a napokban a Tiszán

A most levonuló tiszai árhullám előreláthatóan szinte teljes egészében elpusztítja

a mintegy 20 ezer páros tiszai partifecske állomány fészkeit a következő napokban.

A pótköltés sikerességéhez azonban egy kis odafigyeléssel bárki hozzájárulhat!


Fotó: Szép Tibor

A Magyar Madártani Egyesület (MME) adatai alapján, a partifecskék többségénél kotlás zajlik az árhullám érkezésekor. A fészküket elvesztő madarak a következő hetekben várhatóan pótköltésbe kezdenek a környező homokbányákban, útépítéseknél, csatornázásnál, építkezéseknél kiásott gödrök falaiban, házalapokban.

A Magyar Madártani Egyesület arra kéri a Tisza menti települések lakóit, építkezőket, beruházókat és építtetőket, hogy egy kis odafigyeléssel segítsenek a madaraknak. Ha valaki partifecske telepet lát - partfal több száz lyukkal, ami előtt általában a madarak is ott cikáznak -, jelentse be a helyszínt az mme@mme.hu e-mail címen, vagy munkanapokon az MME központi számán: 1/275-6247, ezzel segítheti a madarak számbavételét.

Sokat tehetnek a madarkért azzal is, ha a házalapokhoz, utakhoz, csatornához kiásott falakat, és a homokbányák falait egy vékony fóliával, vagy védőhálóval letakarják, ha éppen nem dolgoznak, s főleg, ha pár napig szüneteltetik a munkát. Ezzel megelőzhetik a madarak beköltözését, és a későbbi munkálatok során való elpusztítását, vagy azt a kellemetlenséget, hogy a munkát a természetvédelmi hatóság hetekre, vagy hónapokra leállíttassa.

Erre egyébként tavaly nyáron Budapesten volt példa, ahol egy lakópark építését kellett azonnal leállítani, mert az alapul szolgáló gödrökbe partifecskék százai költöztek. Ha valahová már beköltöztek a madarak, augusztus közepéig, a fiókák kirepüléséig biztosítani kell a telep zavartalanságát.

A partifecskék száma, élőhelyeik beszűkülése miatt egész Európában csökken, s ez a tendencia hazánkra is jellemző. Az MME felmérései alapján 1999 és 2004 között a felére csökkent a hazai állomány. Magyarországon főleg a Tisza Tiszalök feletti szakaszán találhatóak optimális fészkelő és táplálkozóhelyek, amelyek még az áradások ellenére is biztonságosabb élőhelyek a fecskék számára, mint az emberi tevékenység nyomán kialakuló partfalak.

A mostanihoz hasonló, fészkelési időszakban jelentkező zöldár, igen ritkán, átlagosan nyolcévente fordul elő. Legutóbb 1998-ban volt, akkor közvetlenül a fiókák kirepülése előtt, így a vonuló madaraknak már nem maradt idejük a pótköltésre.

Idén a második költéssel talán mérsékelhetik a veszteséget, ehhez azonban, ahol csak lehet, biztosítani kell a fészkek zavartalanságát.

További részletek a partifecskéről és a 2006 évi helyzetről az MME "Partifecske Hírek" weblapján olvashatóak (http://zeus.nyf.hu/partifecske).