
Nevek
Rendszertan
Élőhely
A barna ásóbéka a legkülönbözőbb élőhelyeken megtalálható, így pl. lombhullató és tűlevelű erdők szegélyzónájában, réteken, az emberi településeken parkokban, kertekben, mezőgazdasági területeken. Leginkább azonban a nyílt, laza (homokos, löszös) talajú területeket részesíti előnyben. Ásó hajlama, rejtőzködése miatt számára ez felel meg a leginkább, ezért kerüli a sziklás vagy nagyon kötött talajú élőhelyeket. Nagyon száraz területeken az állomány a vízterek közelében koncentrálódik. Többnyire az alacsonyabb fekvésű síkvidékek lakója, de 600-700 m tengerszint feletti magasságon is előfordul. Szaporodáshoz leginkább az állóvizeket, a kisebb-nagyobb tavakat, vízzel elöntött területeket keresi fel. Előnyben részesíti a gazdag vízinövényzetű víztereket. A P. f. insubricus állományai néha magas hegyeken, tűlevelű erdőkben is előfordulnak.
Státusz, védelem
A barna ásóbéka subfossilis leletei azt mutatják, hogy a faj valamikor szélesebb elterjedésű volt, mint ma. A bekövetkezett areabeszűkülés oka pontosan nem ismert. A faj érzékenyen reagál a vízminőség változására és a talaj minőségére. A víztereket elérő szennyezések a lárvákra igen veszélyesek. Elsődlegesen azonban az élőhelyek megszűnése, átalakulása, és az egyéb antropogén hatások erősödése jelenti a problémát. Bizonyos beavatkozások viszont elősegítik fennmaradását (pl. csatornarendszerek kialakítása mezőgazdasági területeken vagy a zárt erdők megnyitása). A P. f. insubricus alfaj ritkaságát a már említett káros emberi hatásokon túl az is eredményezhette, hogy a második világháborút megelőzően az ebihalakat nagy mennyiségben emberi fogyasztásra gyűjtötték, piacokon árulták, sütve fogyasztották. A mezőgazdasági területek használatának átalakulása, az idegenhonos fajok terjedése egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy ez az alfaj nehéz helyzetbe került. Megmentésére védelmi program indult. Több európai ország jelezte, hogy a faj állományai ritkulnak (pl. Svédország, Dánia, Szlovénia és Magyarország is). Franciaországban komoly védelmi programok indultak az elszigetelődött állományok megmentéséért. Elterjedési területén belül a legtöbb országban védelem alatt áll. Szerepel a Berni Egyezmény II. Függelékében, az EU Élőhelyvédelmi Direktíva 4. mellékletében (a P. f. insubricus a 2. mellékletben). Az IUCN a legkevésbé aggasztó helyzetű (Least Concern) besorolást adta a fajnak. CITES listán nem szerepel. Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
Ajánlott idézés
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (2023) Magyarország kételtűi és hüllői: Barna ásóbéka https://www.mme.hu/keteltuek-es-hullok/barna-asobekaLetöltés dátuma: 2023-03-28