Madárbarátkerti praktikák - napraforgótányérok begyűjtése téli etetéshez

A szeptemberi kánikulában talán furcsának tűnhet a téli madáretetésre készülni, de a napraforgóérés és -aratás időszaka most van, ilyenkor tudunk néhány tányért eltenni az etetés színesítése érdekében. Tárolási és szárítási nehézségek miatt a tányérokkal nem tudjuk megoldani a tél teljes napraforgómag igényét, ennek az eleségformának inkább a látványértéke nagy. Különösen akkor, ha nem csak a tányért vágjuk le, hanem a szárral együtt gyűjtjük be a napraforgót.

Naprofargótányér-etető (Fotó: Orbán Zoltán).


Van, ahol már learatták legfontosabb olajnövényünket, egy-egy parcellában, vadföldön azonban egészen késő őszig találhatunk lábon álló napraforgót. Ha nem akarunk kellemetlen helyzetbe kerülni, lehetőleg kérjünk engedélyt a terület tulajdonosától vagy a mezőőrtől néhány szál madárvédelmi célú begyűjtésére.


Kihelyezés, alkalmazás
A száras napraforgót bárhol le tudjuk szúrni (vagy egyéb módon rögzíteni) a kertben, akár önálló etetőhelyet kialakítva (például ablak előtt), akár a meglévő etetőhelyünket környezetgazdagítva így.

Téli madáretető száras napraforgóval kiegészítve (Fotó: Orbán Zoltán).
Száras napraforgó ...

Téli madáretető száras napraforgóval kiegészítve (Fotó: Orbán Zoltán).
... talajetetőhöz kihelyezve.

Széncinege napragorgótányér-etetőn (Fotó: Orbán Zoltán).
Amennyiben a száras napraforgót a fenti képeken látott módon,
kissé hátrafelé döntve tesszük ki, akkor a "magasztal" nem
lefelé áll, melynek köszönhetően a fejjel lefelé is
keresgélni tudó cinegéken (széncinege)
és csuszkákon kívül ...

Házi veréb tojó napragorgótányér-etetőn (Fotó: Orbán Zoltán).
... a kevésbé ügyes magevők (a képen házi veréb tojó) is
enni tudnak innen.



Kisfilm száras napraforgótányér-etető "működéséről"
(Fotók és videó: Orbán Zoltán).


Magukat a tányérokat (ha így gyűjtöttük be) erősebb zsinórra egymás mellé (vízszintes elhelyezéshez) vagy alá (függőleges kihelyezéshez) fűzve függő etetőt kapunk, melynek lefelé álló felületéből csak az akrobatikus cinegék és csuszkák tudnak csipegetni.


A madáretetés őszi elindításáról itt olvashat >> 








Orbán Zoltán


Kapcsolódó hírek

Az MME Kétéltű–és Hüllővédelmi Szakosztálya az Év kétéltűje programhoz kapcsolódva 2023-ban is rajzpályázatot hirdet „Tócsalakó hegyisárkány – az alpesi gőte” címmel.

Gratulálunk!

Lezárult a barkóscinege rajzpályázat zsűrizése, a pályázatra közel 5000 alkotás érkezett, kicsiktől és nagyoktól.

Gólyales program

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) TermészetLesen programjának következő állomása a Gólyales!  A 19 éves múltra visszatekintő gólyafészek adatbázis teljesen megújult, sőt egy mobiltelefonos applikáció segítségével az adatszolgáltatás sokkal könnyebbé válik. A nemrég lezárult Téli Madárleshez hasonlóan a Gólyales akció célja a...