Magyar jeladós kígyászölyvet lőttek le Libanonban

2021-ben egy balaton-felvidéki kígyászölyv fióka is GPS jeladót kapott azzal a céllal, hogy többet tudjunk meg a faj vonulásáról, területhasználatáról és a veszélyeztető tényezőkről. A fióka jelölését a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kígyászölyv Munkacsoportja és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai végezték a GRASSLAND Life projekt keretében.

A fióka augusztusban sikeresen ki is repült a fészekből, szeptember 20-án kezdte meg őszi vonulását és október végén érte el a telelőhelyet Nigéria és Niger határán. Idén április 8-án indult útnak a mérsékelt égöv fele. Sajnos május 3-án a jeladó baljós adatokat küldött a libanoni Bejrút közeléből. A magyar kígyászölyvet a Libanoni Szövetség a Madarakért vezetője, Michel Sawan találta meg elpusztulva, aki értesítette az MME munkatársait, látva hogy a madár gyűrűt és jeladót is viselt. Azt is megerősítette, hogy a madarat sörétes fegyverrel lőtték le és valószínűleg a vonulása során már pár nappal korábban is meglőhették. Ez az első bizonyított eset, hogy hazai kígyászölyv illegális lelövés áldozata lett, habár nemrég egy szerb és egy lengyel gyűrűs madár is lövés miatt került meg a térségben. Valószínűleg az áramütés mellett a vonulás során az illegális kilövés az egyik legfőbb veszélyeztető tényező a faj számára.

 

Kapcsolódó hírek

Megnyitó

Év madara rajzpályázatunkra évről évre rengeteg alkotás érkezik, amelyből szeretnénk megmutatni, amennyit csak lehet. A Hegyvidéki Kulturális Szalon ebben az évben lehetőséget biztosított arra, hogy a díjazottak mellett más pályamunkákat is bemutassunk. Köszönet érte!

Az MME Kétéltű–és Hüllővédelmi Szakosztálya az Év kétéltűje programhoz kapcsolódva 2023-ban is rajzpályázatot hirdet „Tócsalakó hegyisárkány – az alpesi gőte” címmel.

Gratulálunk!

Lezárult a barkóscinege rajzpályázat zsűrizése, a pályázatra közel 5000 alkotás érkezett, kicsiktől és nagyoktól.