Parlagi pityer
Parlagi pityer

Nevek és kódok

Magyar név
Parlagi pityer
Tudományos név
Anthus campestris
Angol név
Tawny Pipit
EURING-kód
10050
HURING-kód
ANTCAM

Rendszertan

Rend
Verébalakúak
Passeriformes
Család
Billegetőfélék
Motacillidae

Testméretek

Testhossz (cm)
16-16
Szárny fesztávolság (cm)
25-28
Hím tömege (g)
24-32
Tojó tömege (g)
24-32

Védelmi státusz

Hazai jogi védettség
védett
Természetvédelmi érték (Ft)
50 000
Vörös lista (globális)
LC – Nem fenyegetett (Least Concern)
Vörös lista (Európa)
LC – Nem fenyegetett (Least Concern)
Vörös lista (EU)
LC – Nem fenyegetett (Least Concern)
Berni Egyezmény
II. függelék
Madárvédelmi Irányelv
I. függelék

Leírás és életmód 

Eurázsiai elterjedésű faj. Főként sáskákkal, hernyókkal, hártyásszárnyúakkal, lepkékkel, bogarakkal, poloskákkal, kabócákkal, pókokkal táplálkozik. Növényi táplálékot keveset fogyaszt. A levegőben ritkán zsákmányol, rendszerint a talajon szerzi meg táplálékát. Vonuló, a telet Afrika északi részén tölti. Jellegzetes élőhelyeinek fenntartásával és az extenzív mezőgazdasági műveléssel állományának csökkenése elkerülhető.

Élőhelye, költése:

Hazánkban a száraz, sík- és dombvidékeken találkozhatunk vele. A nyílt területeket kedveli, a zárt állományokat viszont elkerüli. Löszhátakon, szikes pusztákon, homokos területeken, parlagokon, szántóföldek környékén költ, ahol a növényzet nem túl magas. Évente két fészekaljat nevel. Fészkét a talajon, egy kisebb mélyedésbe építi általában valamilyen növény takarásába. A fészek majdnem teljesen zárt, és jól beleolvad a környezetébe. 4-6 tojást rak, melyeken a tojó kotlik, a hím pedig gondoskodik a tojó táplálásáról, valamint a revír őrzéséről. A fiókák félfészekhagyók, azaz még teljes röpképességük előtt elmászkálnak a fészekből és a közelben várják a szülők gondoskodását. Homokszinű tollazata jó rejtőszínt kölcsönöz számára a kiszáradt gyepterületeken. Legtöbbször jellegzetes, szakaszosan ismételgetett, csengő hangja árulja el jelenlétét.

Előfordulás és állományainak helyzete 

Hazai fészkelő-állománya 17 000 - 39 000 párra tehető (2000-2012) és bizonytalan trendet mutat (1999-2015, a meglévő adatok alapján nem állapítható meg változás).

Hazai előfordulás

Státusz: rendszeres fészkelő

Hazai előfordulási időszak: április-szeptember hónapokban


További fajokról a MAP adatbázisában tekinthetőek meg hasonló térképek. >>
A fenti interaktív térképen a 1999.01.01. óta eltelt időben megfigyelt és a Madáratlasz Program (MAP) adatbázisba feltöltött adatok alapján láthatóak a faj előfordulásának helyei és a fészkelés valószínűségére utaló információk (színezés). 
Térbeli felbontás: 10*10 km (UTM négyzetek)


A fenti interaktív grafikonon a Madáratlasz Program (MAP) adatbázisba feltöltött "teljes fajlistás" adatok alapján látható a faj előfordulási gyakoriságának alakulása az utóbbi 26 hétben, hetenkénti bontásban. További fajokról - bármely időszakra vonatkozóan - a MAP adatbázisban a "Fajok előfordulási gyakorisága" oldalon tekinthetőek meg hasonló grafikonok és térképek. >>

Állományváltozás

A hazai állomány változásáról a fészkelési időszakra vonatkozóan a Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) szolgál információkkal.


Információk a grafikon helyes értelmezéséhez
MMM adatbázis > Grafikonok > Trend adatok >>

Madárgyűrűzési adatok 


A grafikonokon használt kor kódok: Pull.: fióka korban gyűrűzött; 1y: a kikelés évében gyűrűzött („első éves”); 1+: a kikelést követő évben vagy években gyűrűzött („1. évén túl”); F: nem meghatározható (de nem fióka) korban gyűrűzött madarak.


A grafikonokon használt kor kódok: Pull.: fióka korban gyűrűzött; 1y: a kikelés évében gyűrűzött („első éves”); 1+: a kikelést követő évben vagy években gyűrűzött („1. évén túl”); F: nem meghatározható (de nem fióka) korban gyűrűzött madarak.

Magyarországi madárgyűrűzési helyek területi eloszlása (1951-től)

Az egyes szimbólumok mérete arányos az adott koordinátán megjelölt madarak mennyiségével.

Média 

Kapcsolódó linkek 

Angol nyelven:

BirdLife fact sheet >> 
a BirdLife International megfelelő oldala

2015 European Red List assessment (PDF) >> 
a BirdLife európai Vörös Listájának megfelelő oldala

The Internet Bird Collection >> 
on-line audiovizuális archívum a világ madarairól

Xeno-canto bird sounds >> 
on-line madárhang adatbázis

Galéria: 

Ajánlott idézés

Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (2023) Magyarország madarai: Parlagi pityer. http://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-antcam Letöltés dátuma: 2023-03-30