Megszülettek a rákosi viperák

22 anyától 186 élő és 6 halott rákosi vipera született 2017-ben a Rákosivipera-védelmi Központban.

Rákosi vipera (Fotó: Orbán Zoltán)

A 2016-őszén párba állított 30 anya közül 8 nőstény az idén nem fialt. Az idei szülések meglepő gyors egymásutánságot mutattak. Az első anya július 28-án hozta világra az utódokat, míg az utolsó szülés augusztus 14-én volt, szemben pl. a 2016-os évvel, amikor augusztus 1-től 24-ig, vagy pl. 2014-el, amikor augusztus 4-től szeptember 3-ig húzódtak el a fialások. Ez a gyorsaság valószínűsíthetően a kora-nyári kánikulai melegeknek volt köszönhető.

A születés pillanatai (Fotó: Halpern Bálint)

A születések számában jelentős szórás mutatkozott. Az egy anyától született legtöbb élő utód 14 kis vipera volt, amelyek egy 2009-ben vadonbefogott – vagyis ma 10-11 éves – anyától születtek, míg a legkevesebb utódot (2), egy 5 éves anya hozta a világra. Megjegyzendő, hogy egy öt éves állattól ez nagyon kevés. Oka valószínűleg abban keresendő, hogy a 2012-es születésű állatok táplálása nem volt teljesen kielégítő, mert a 2013-as évben a tücsökmennyiség alatta maradt a korábbi évekének, s e miatt erősen visszamaradtak a fejlődésben.

Az újszülött viperák általában 130-140 mm hosszúak voltak, s a súlyuk 2-3 gramm közötti. Néhány állatnak a súlya 2 gramm alatti maradt, a tapasztalatok szerint ezek nem érik meg a tavaszt. Minden kis viperáról elkészítettük a szokásos fotókat, a későbbi beazonosításhoz, felvettük a biometriai adataikat, majd húszasával elhelyeztük őket a szabadtéri terráriumban. Idén jelentősen több hím született 108, míg nőstényünk csak 78 lett. A tenyésztés megkezdése, vagyis 2004 óta a mai napig 2624 kis rákosi vipera látta meg a napvilágot a központban.

Biometriai adatok felvétele (Fotó: Göcző Gabriella)

Hat halvaszületésünk volt, ami azt jelenti, hogy az újszülött valamilyen oknál fogva nem tudja átszakítani a burkot, amiben világra jön. A 186 élő rákosi viperából 11 állat nem vedlett le megfelelően, ilyenkor egy rövid áztatással lesegítjük róluk az első bőrt. Két állat erősen kidülledő szemmel született, ennek oka a felgyülemlő csarnokvíz. Ezek az állatok a tapasztalatok szerint nem érik meg a telet. Oka valamiféle genetikai rendellenesség, ami mögött beltenyésztettségi ok is meghúzódhat, így ennek vizsgálata folyamatban van.

 


Péchy Tamás

 

Kapcsolódó hírek

Az első alkalommal tavaly megszervezett program idén újból életre kel, ezúttal azonban 19 helyszínen. Nézd meg, hogy lakóhelyed, vagy ha éppen kirándulsz valamerre, ahhoz legközelebb hol van helyszíne rendezvényünknek és csatlakozz az éjszakai lepkészethez.

2023. augusztus 31. – szeptember 3. Hortobágy. Szervezők: MME Ritkaságvadász Szakosztály, Hortobágy Természetvédelmi Egyesület, Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

természetlesen

A tavaly útjára indított TermészetLesen adatgyűjtő program moduljai közül három jelenleg is aktív, s ennek apropóján a felmérésekhez kedvet érző önkénteseknek elindítunk egy két hónapos kihívást.