2018.01.02

MMM hírek / Téli számlálások, MMOT és a 2017-es adatok

Mindazoknak, akik 2017-ben végeztek téli MMM felméréseket, decemberben küldtünk üres terepnapló(ka)t a januári számláláshoz. Reményeink szerint azok meg is érkeztek, s többen már elvégeztétek a felmérést vagy már tervezgetitek, hogy melyik napon indultok számlálni.

MMOT

A Madárszámlálók és Madárgyűrűzők II. Országos Találkozóját (MMOT) terveink szerint 2018. február 24-25-én rendezzük Budapesten, s az ideihez hasonlóan az első napon mutatjuk majd be az MMM eredményeit, valamint akkor tartjuk meg a szokásos ajándéksorsolást is. A rendezvénnyel kapcsolatos további részletekkel hamarosan jelentkezünk.

Tavalyi terepnaplók 

Ha van még olyan 2017. évi vagy korábbi MMM terepnaplód, amit eddig nem küldtél meg a Monitoring Központnak, kérjük legkésőbb 2018. január 22-ig postázd, s ha időd engedi, akkor előtte töltsd fel az MMM online adatbázisba, és frissítd fajfelismerési adatlapodat, ha szükségesnek érzed!

Téli MMM számlálás

Ez lesz a 19. január, amikor arra kérünk, hogy lehetőségeidhez mérten kapcsolódja be a téli MMM számlálásokba is. Mindazoknak, akik 2017-ben végeztek téli MMM felméréseket, a januári számláláshoz küldtünk üres terepnaplót. Kérjük, hogy akinek még szüksége lenne nyomtatványokra, jelezze a Monitoring Központ valamelyik elérhetőségén!

A téli számlálás részletei: A téli számlálást ugyanazokon a pontokon kell elvégezni, mint a fészkelési időszakban, szinte ugyanazokkal a módszerekkel, a legfontosabb különbségek a következők:

  • A téli felmérést január 1-31. között, egy alkalommal végezze el.  Lehetőleg olyan napot válasszon, amikor nem fúj erős szél, nem esik (eső, hó, egyéb) és lehetőleg nincs nagy köd. Érdemes arra is figyelni, hogy ne legyen olyan magasságú hó, amikor már gyalogosan sem tud közlekedni. A terepnapló lapjain tüntesse fel az időjárási körülményeket (szél, köd, csapadék) és a 100 m-es körön belül az élőhelyek hóval való borítottságát és esetleges változásait a tavaszihoz képest.
  • A számlálást reggel 6 és délután 4 óra között kell elvégezni, a lehető legrövidebb időn belül. Tehát nem kell délelőtt befejezni, mivel télen rosszabbak a terepi körülmények és a madarak is másképpen viselkednek, mint a fészkelési időszakban.
  • Ha ideje engedi és a terepviszonyok is alkalmasak, akkor a 15 felmérési pont mellett a többi ponton is végezhet számlálást. Fontos, hogy ilyen esetben a térképen megadott pont számát is feljegyezzük a terepnaplóba.

Kérjük, hogy a téli felmérés eredményeit legkésőbb 2018. február 20-ig küldjétek meg a Monitoring Központ címére, s ha lehetőséged van rá, akkor előtte az adatokat töltsd fel az MMM online adatbázisba!

Töltsünk legalább egy napot januárban is gyakori madaraink felmérésével!