2011.09.19

Új lendületet vett a magyar-román közös madárállomány-felmérés




Kiváló minőségű kézi távcsövek, teleszkópok és GPS készülékek beszerzésével vett új lendületet a magyar-román határ menti megyékben indított természetvédelmi projekt. A mintegy 8 millió forint értékben vásárolt eszközök 2011. szeptemberétől szolgálják a madárállományok monitorozását.


Az önkéntes madármegfigyelők a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), az Erdélyi Kárpát Egyesület Szatmárnémeti (EKE) és a Román Madártani Egyesület (SOR) koordinálásával végzik munkájukat, melynek hatékonyságához jelentősen hozzájárulnak a „Magyarország - Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013” keretében az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával most beszerzett eszközök.


Az eszközöket az önkéntes felmérők használják (fotó: Nagy Károly)



„A Projekt kiemelt célja, hogy önkéntes felmérők bevonásával hosszú távon nyomon követhessük az érintett megyék természeti állapotának változásait. Annak érdekében szereztünk be a jó minőségű eszközöket, hogy az önkéntesek munkájára épülő természetvédelmi célú madármegfigyelések minél megbízhatóbb adatokkal szolgáljanak. A GPS-ek és az optikailag és mechanikailag egyaránt kiemelkedő teljesítményű távcsövek, teleszkópok mind hozzájárulnak az adatgyűjtés megkönnyítéséhez és precízebbé tételéhez. A terepi felmérések időszakában a felmérők a Projekt megyei koordinátorain keresztül igényelhetik ezeket. Mindezzel eredményesebbé tehetjük az őszi madárvonulás felméréseit és a minden természetvédelmi feladatot az elkövetkező években.” – mondta Görögh Zoltán projektmenedzser, az MME munkatársa.

Az eszközöket szeptemberben juttattuk el a megyei koordinátorokhoz. Ha Ön jól ismeri a madarakat, s szeretne bekapcsolódni a felmérésekbe, keresse meg a projekt vezetőit, s önkéntes munkájával támogassa a határokon átnyúló együttműködést!









Görögh Zoltán
A fenti kis képen az átadás látható
(fotó: Nagy Károly)