2005.06.16
Ragadozómadár-védelmi Szakosztály

Vörös vércsék Budapesten

Kevesen tudják, hogy Budapesten több tucat pár vörös vércse fészkel. Az átlagember azt gondolná, hogy ez a kistermetű ragadozó csak a városon kívül fordul elő. A járókelők észre sem veszik a Parlament, a Móricz Zsigmond körtér, a Dohány utca, kőbányai gyárak , a Kálvin tér, vagy éppen az Örs Vezér tere felett repülő galamb nagyságú, barna színű madarakat.


Fotó: Morandini Pál

A templomtornyok sajnos a galambok miatt lezárultak előttük, de azért bőségesen akad a falakban üreg, hiányos tetőszegély vagy elhagyott gyárépület. Ezeket a vércse szívesen foglalja el tavaszi költése során.

Fészket nem épít, a kiválasztott üregben május elején a csupasz földre teszi tojásait (4-6), melyek 29 nap alatt kelnek ki. A kezdetben fehér, majd barna színű fiókák körülbelül egy hónap múlva, júniusban hagyják el a fészket. A városban nagy veszély számukra, hogy a szűk helyekről túl korán kiesnek, és a még röpképtelen fiókák gyakran pusztulnak el a zuhanástól, vagy forgalmas helyre kerülve az emberek jelenléte miatt a szülők nem merik etetni őket.

A bejelentések alapján a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az ilyen kiesett fiókákat megmenti. Leghelyesebb visszatenni őket a fészekbe. Mivel ez sokszor a nagy magasság miatt nem lehetséges, sok fióka kerül az állatkertbe, vagy más menhelyre.

Az MME szakembere iskolák biológia szakköreinek vagy fakultációs csoportjainak helyszíni bemutatón ismerteti a vörös vércsék életét. Az érdeklődő biológia tanárok igényüket a 20/261- 9964 telefonszámon jelezhetik. A vörös vércsék megfigyeléséhez a szakköri csoportoknak nem kell messzire menniük, mert számos iskola közelében található fészkelő vörös vércse pár. A városlakók zöme nem ismeri, és nem is figyeli ezt a gyönyörű madarat. Pedig azon szerencsés kevesek, akiknek lakása, munkahelye közelében van vércse fészek, sok kedves élménnyel gazdagodnak a fiókák első szárnypróbálgatását, vagy a szülők bravúros légibemutatóit figyelve.