2015.09.22

XVI. Fehértó Napja: a tó ünnepe ismét népszerű volt

Idén újra sokan éltek a lehetőséggel és jöttek el a „XVI. Fehértó Napja” rendezvényre, Kardoskútra szeptember 19-én.


A hazánk egyik természeti csodájának választott Kardoskúti Fehértó és környékének természeti és kulturális értékeit népszerűsítő, immár hagyományos esemény sajátossága, hogy ezen a napon a látogatók besétálhatnak a máskor nem látogatható, fokozottan védett természetvédelmi területekre, így – száraz nyarat követően – akár a kiszáradt tómederbe is. Idén is ilyen évünk van, a meder szeptemberre teljesen kiszáradt, megjelentek a talajrepedések, s helyenként hangosan ropogott a só a megilletődött vendégek lába alatt. A meder ilyenkor nagyobb részt ugyan kopasz, másutt viszont szép számban jelenik meg a sziki sóballa, a sziki ballagófű és a bajuszpázsit, a tó partvonalán pedig zsiókát és sziki őszirózsát láttunk, amelyeknek éppen ilyenkor van a virágzási időszaka.

A tóban – nem lévén benne víz – vízimadarak nem állomásoznak épp, de vonuló fajokat azért szép számmal láthat a megfigyelő. Ilyenkor zajlik a kék vércsék őszi gyülekező időszaka, körben a gyepek felett függögetve (szitálva) vadásznak mindenfelé, de hamvas rétihéják, kígyászölyvek is jelentős számban táboroznak le itt átmenetileg, a vonulásra készülőben. Az őszt beharangozva kisebb darucsapatok közlekednek már felettünk, és énekesmadarakban sincs hiány. A legelőkön pedig a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság jóvoltából régi magyar háziállatokat (szürkemarha-gulyát, cigájákat és rackákat felvonultató juhnyájakat, de karámokban mangalicát, szamarat és házi bivalyt is) megfigyelhettek a vendégek.

Mozgalmas napot tölthettünk el együtt Pusztaközpontban, a Múzeum udvarán is. Kézműves és természetismereti foglalkozások (fazekas, fafaragó, csipkeverő, gyöngyfűző és szalmafonó), Nemzeti Parki Termék Védjeggyel ellátott finomságok, valamint a kék vércse LIFE+ és a Magyar Madártani és Terméseztvédelmi Egyesület (MME) közös standja várta az érdeklődőket. Ezzel párhuzamosan a múzeumban egész nap természetfilm-vetítések és előadások zajlottak, illetve itt lehetett megtekinteni a „Varázslatos Magyarország” című fotópályázat képeit.


A nemzeti park programjában a kék vércse LIFE+ és az MME önálló standdal kapott
helyet, ahol az idei természetismereti vetélkedő állomásaként játékos
versenyfeladatok várták a gyermekeket és felnőtteket.

 

A hagyományos játszóeszközöket, gólyalábakat, sárjárót élvezettel próbálgatták a gyerekek, beülhettek a körhinta vesszőből font kosaraiba, de megtanulhatták azt is, hogyan kell a kukoricát ledarálni, rostálni, majd szitálni. Ismét népszerű volt az állatsimogató is.


Gólyalábazás.


Életkép a kék vércse LIFE – MME standból.

 

A Kardoskúti Faluszépítő és Turisztikai Egyesület e jeles napon hirdette meg a helyi gyermekek számára a téli madáretető programját, amelyhez kötődően Orbán Zoltán, az MME munkatársa tartott előadást.


Madárbarát kert program előadás (Fotók: Solt Szabolcs).

 

Horváth Éva - Solt Szabolcs

 

A ”Kék vércse védelme a Kárpát-medencében” (LIFE11 NAT/HU/000926)
programot az Európai Unió LIFE alapja támogatja.

A ”Kék vércse védelme a Kárpát-medencében” (LIFE11 NAT/HU/000926) program
partnerei: a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (projekt koordinátor),
a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság,
a Magyar Természettudományi Múzeum, a Raptor Protection of Slovakia és a
The State Nature Conservancy of the Slovak Republic

www.falcoproject.eu