2015.01.10

Hova tűntek a fekete rigók az etetőkről?

Mivel az alacsonyabban fekvő területeken 2015 januárjában eddig nem volt tartós hótakaró, ami a hidegnél sokkal inkább korlátozná a madarak táplálékkeresését, jelentős részük be sem jön a lakott területekre vagy az enyhe időjárási periódusokban elhagyja azt, illetve alapvetően nem az etetőkről táplálkozik.


Amikor nem takarja hó a talajt, a fekete rigók – bár gond nélkül csipegethetnének napraforgót (ezt ez a nagytestű faj egészben nyeli le) és almát az etetőről – elsősorban a "dolgukat teszik", és kedvenc levélforgató technikájukkal keresgélnek férgeket, ízeltlábúakat a hullott falevelek között. Ezt mutatja be az alábbi rövid videó.


Bár a rigók enyhe téli időben kevésbé jönnek táplálkozni az etetőkre, az itató
szolgáltatásait (ivás és fürdés) nagyon is kedvelik, ami egy újabb érv a
téli itatás mellett (Videó: Orbán Zoltán).

 

Enyhe, hómentes időben a fekete rigók azért is kedvelik a külterületi bokrosokat, mezővédő erdősávokat, erdőfoltokat, mert ott senki nem takarítja össze a lehullott leveleket, amik így gazdag természetes táplálékbázist kínálnak számukra.

Ezért aki teheti/ahol csak tehető, a családi házak udvarán és a parkokban, a bokrok között, ahol amúgy sem nő fű, érdemes meghagyni nagyobb gereblyézetlen foltokat, hogy enyhe teleken is vendégül láthassuk a fekete rigókat, és élvezhessük "levélfötrő" munkájuk látványát.


Érdekes jelenség, hogy a fekete rigók a talajetetőn is jellegzetes fej- és
csőrmozgásukkal keresgélnek a magban (Videó: Orbán Zoltán).

 


Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok könyvét (részletek >>).

 

Önt is várja a Madárbarát kert program!

A Madárbarát kert program a különböző lakó- és munkahelyi környezethez alkalmazkodó madárvédelmi módszertani gyűjtemény. A Madárbarát kert a családi házak, háztáji kiskertek, parkok és arborétumok; a Madárbarát óvoda és a Madárbarát iskola az oktatási intézmények; a Madárbarát panel a panelházak lakóinak, a Madárbarát munkahely az irodában dolgozók és munkáltatók alprogramja.

A programban való részvételhez nincs szükség különösebb madártani ismeretre, jártasságra, a regisztrációt követően megküldött Madárbarát Kert Kalendárium és a honlap minden szükséges információt tartalmaz. A különböző madárvédelmi eszközök és téli madáreleség pedig a kertészeti és barkácsüzletek mellett az MME boltjában is beszerezhető.

Elegendő már egy-két madárodú, egy itatónak használt virágalátét, télen pedig egy kis etető a kertbe, az óvoda- és iskolaudvarba, ablakba, és máris élvezhetjük tollas barátaink közelségét. Ha pedig már ott vannak, a pedagógusokat és a szülőket a nevelésben, a gyerekeket és felnőtteket a kikapcsolódásban, a gazdálkodókat és a kiskert tulajdonosokat a kártevők távol tartásában segítik a madarak.

Az elismerő tábla megszerzésének feltétele, hogy a program résztvevője a regisztrációt követően legalább egy mesterséges madárodú kihelyezésével, itató folyamatos működtetésével és téli madáretetéssel végzett egy évnyi madárbarát kertészkedést követően a regisztrációs csomagban kapott jelentőlap beküldésével tájékoztassa az MME központi irodáját az általa végzett madárvédelmi munkáról. Az információk értékelését és elfogadását követően postai úton megküldjük a ház falára, ajtóra, kerítésre kihelyezhető elismerő táblát, mely hirdeti, hogy itt egy madárbarát lakik és tevékenykedik.

A Madárbarát kert program alprogramjainak külön elismerő táblája van, a képen
a Madárbarát kerté és a Madárbarát panelé látható. Nagyításhoz katt
a képekre (Fotók: Orbán Zoltán).

 

A Madárbarát kert programnak 2015-ben már 6.000 regisztrált tagja van országszerte, köztük ezernél is több óvoda és iskola. Legyen Ön is "hivatásos" madárbarát kertész, üdvözöljük a Madárbarát kert programban!

 

Az MME támogatása

Kérjük, ne felejtse, hogy az MME tagság mellett többféle támogatással és a személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk munkáját. Köszönjük!


A letölthető 1% nyilatkozat a képre kattintva érhető el.

 

Orbán Zoltán