2012.02.03

Nem korán érkeztek, el sem mentek! - Mit tehetünk az áttelelő gólyákért?

Az elmúlt héten több "megérkezett az első gólya" témájú hír jelent meg a médiában. Azonban az ezekben a beszámolókban tévesen bemutatott példányok nem vonuló, hanem az utóbbi években mind gyakrabban áttelelő egyedek voltak. Ezek a gólyák a telet elsősorban az általuk jól ismert területen tartózkodva élik túl, ahol tudják, hogy hol találnak pockos tarlókat, be nem fagyó vizeket, hulladéklerakókat, vagy ahol az emberek etetik őket.

 

A telelő gólyák azonban hosszabb-rövidebb időszakokra "eltűnhetnek" a megszokott helyükről, ilyenkor akár nagyobb távolságokra is elkóborolnak.

A napokban beköszöntő és a jövő héten tovább szigorodó télben ezek a gólyák még jobban rászorulhatnak a segítségünkre. Ebben szeretnénk a madárbarátok segítségére lenni.

Kérjük, ha Ön is tud olyan telelő fehér gólyáról, mely nincs feltüntetve
ezen a térképen vagy ebben a felsorolásban, akkor küldje el a
megfigyelési adatokat (hely, időpont, példányszám stb.)
az MME Monitoring Központjának ide >>. Köszönjük!
Télen a fehér gólyák számára is fontos táplálkozóterületet jelentenek a
hulladéklerakók, ahol a bomlás hője miatt melegebb is van, mint
a környező területeken (Fotó, térkép, videó: Nagy Károly).

 

Miért maradnak itthon és miként maradnak életben?
A gólyák rendkívül gazdag tápláléklistával rendelkező madarak. Nyáron elsősorban rovarokkal táplálkoznak, de gyakorlatilag bármit, amit le tudnak nyelni: kisrágcsálókat, gyíkokat, békákat, kígyókat, halakat is megfognak. A faj éppen azért vonuló, mert a fő táplálékbázisát jelentő rovarok télen nem hozzáférhetőek. Ha azonban tisztában vagyunk azzal, hogy a fehér gólyák hosszú távú - a Szaharától délre - vonuló madárként akár Dél-Afrikáig is elrepülnek, ami oda-vissza több mint 20.000 km-es veszélyekkel teli utat jelent minden évben, akkor már nem olyan nehéz beleélnünk magunkat annak a gólyának a helyzetébe, mely az áttelelés megkockáztatása mellett dönt. Ezt több körülmény teszi reálisan túlélhetővé számukra, ezekről, valamint etetésük, esetleg szükségessé váló mentésük részleteiről itt olvashat >>

 

Nagy Károly - Orbán Zoltán