2019.01.02
Komárom-Esztergom Megyei Helyi Csoport

A szilveszteri tűzijátékozás betiltásának köszönhetően Tata idén a Vadludak városa maradhatott!

A Ramsari Egyezmény által is védett tatai Öreg-tavon telelő több tízezernyi vízimadár nyugalma érdekében Tata Város Önkormányzata merészet lépett, és rendeletben tiltotta be november 1 - február 28. között a nagy fény- és hanghatással járó pirotechnikai termékek használatát.


A tatai Öreg-tó Európa egyik legjelentősebb vadlúd gyülekezőhelye, ám a sok ezernyi madár többsége vagy mindegyike (!) a szilveszteri tűzijátékok hatására hosszú évek óta elmenekült ezen az éjszakán, és sokszor hetekig is eltartott, mire visszamerészkedtek, de már jóval kisebb számban. A madarak és a lakosság nyugalma védelmében indult civil kezdeményezést a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület is támogatta. A petícióra érkezett több mint 3000 aláírás is hozzájárult ahhoz, hogy a város képviselő-testülete egyhangúan támogatta a kezdeményezést, és 21/2018. (X.31.) számon hozta meg erre vonatkozó helyi rendeletét.

A civil szervezetek tagjai és a legtöbb városlakó nagy várakozással tekintett a mostani szilveszter elé, hiszen a tét nem volt kicsi. Vajon képes-e a helyi rendelet védelmet biztosítani a nemzetközi jelentőségű Öreg-tó madárvilágának?

A tapasztaltak messze felülmúltak minden várakozást!

Már a Szilveszter előtti hét is azt sejtette, hogy valami tényleg elindult. Szokatlanul csendben teltek ezek a napok, holott az előző években ilyenkor már rendszerint durrogások zavarták meg a város és a tó nyugalmát. Alkonyatkor mintegy 23 000 vadlúd húzott be éjszakára. Csendben telt Szilveszter estéje is, miközben a környező településekről már jócskán hallatszottak a távoli dörrenések. Szinte hihetetlen volt ez a nyugalom. A szilveszteri éjszaka csendjét csupán egy-egy (illegálisan használt) petárda tompa puffanása zavarta meg és mindössze egy-egy városszéli tűzijáték fénye látszott. Éjfékor aztán mégiscsak elindult némi tűzijátékozás, de ez a korábbi évek szintjét meg sem közelítette. A város legmagasabb pontjáról jól lehetett látni, hogy bár akadtak tűzijátékok, de lényegesen kevesebb helyszínen és (tán a szabálysértés felfedezésétől is tartva) jóval rövidebb ideig tartottak. Azt is jól lehetett látni, hogy a környező községekben jóval nagyobb tűzijátkozás zajlott, mint a tízszer nagyobb Tata városában. Az óvatosságukról ismert vadludak negyed óra elteltével kezdtek el kirepülni az Öreg-tóról, de jellemzően csak kisebb csapatokban, a többség az első riadalom után visszaszállt a tó vizére.

Január első napjának reggelén az MME tagjai felmérték az Öreg-tó madárvilágát, és örömmel állapították meg, hogy a ludak nagy része, több mint tízezer madár itt maradt, amire az elmúlt harminc évben csak háromszor akadt példa.

Tata nem véletlenül kapta meg tavaly októberben a Ramsari Város Díjat. Az elmúlt években végrehajtott élőhely-rekonstrukciók, a kiépített tanösvények, a Tatai Vadlúd Sokadalom támogatása, a városban folyó környezeti nevelés elősegítése után a tűzijátékok használatának betiltásával is igazolta, hogy méltán egyike annak a tizennyolc városnak a világon, amelyek a vizes élőhelyek megőrzéséért méltán részesültek ebben a rangos nemzetközi elismerésben.

Tatán egy másik civil kezdeményezésre is sor került a 2018/2019-es szilveszteri éjszakán – csillagszórós óévbúcsúztatóra invitálták a város főterére azokat, akik az éjfélt immár nem tűzijátékokkal köszöntenék, de mégis a szabadba kívánkoztak. A jó hangulatú, zenés eseményen több százan vettek részt, forralt bort és csillagszórókat osztogattak.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület köszönetét fejezi ki Tata városának, a képviselő-testületnek és mindazon lakóknak, akik fontosnak tartották a tűzijátékozás korlátozását, a helyi rendelet betartását, a kisgyermekek és a társállatok nyugalmát, és persze az Öreg-tó nemzetközi természetvédelmi jelentőségének megőrzését!


Kérjük, ne felejtse, hogy az MME tagság mellett többféle támogatással és a
személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk
munkáját. Köszönjük!


Musicz László - Csonka Péter